TARİHİ LELEG YOLU AÇILDI

Bodrum’da, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) tarafından turizm sezonunun uzatılması, sektörün ticaret hacminin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) tarafından desteklenen Pedasa Antik Kenti Leleg Yürüyüş Yolu’nun, 2400 yıl sonra birinci etabı turizme kazandırıldı. Düzenlenen törenle yolun açılışı yapıldı.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginlikleri ile de önemli bir merkez olan Bodrum’da Pedasa Antik Kenti’nde başlayan 2400 yıllık Leleg Yolu’nun yeniden açılması için yapılan çalışmalar sonuç verdi.  BODTO tarafından hazırlanan ve GEKA tarafından desteklenen Pedasa Antik Kenti Leleg Yürüyüş Yolu Projesi’nde 8 kilometrelik birinci kısım tamamlanarak açılışı yapıldı. Açılışa CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen,  GEKA Temsilcisi Mustafa İlhan, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ve doğa sporu yapanlar katıldı. AKUT Bodrum Ekibi’de yürüyüşe eşlik etti. Toplam 185 kilometre olduğu belirtilen yolun ilk etabının açılışında konuşan Milletvekili Nurettin Demir “Turizmin bu kadar sıkıntılı olduğu süreçte böyle bir güzel etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Burada büyük bir tarih yatıyor. Bodrumluların bu bölgeye sahip çıkmasını rica ediyorum” dedi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Karakuş ise, Muğla il ve ilçelerinde bağlı odaların, alternatif turizme katkı sunmak için çalıştıklarını söyledi.

“BODRUM’UN DENİZDEN İBARET OLMADIĞINI GÖRÜRLER”

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon,  12 ay turizm diye konuşulduğunu, bu projenin buna katkısının olacağını söyledi. Kocadon; “ Deniz, Kum, Güneş haricinde yürüyüş, alternatiflerden bir tanesi. Dünyada yaklaşık 20 milyon kişi hem yürüyor, hem spor yapıyor hem de turizm yapıyor. Bodrum’da ilklim olarak buna çok uygun. Bu avantajı kullanmak için 2014 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı ile bir proje yaptık. Bunun ilk etabını açtık. Umarım bu yolumuz tüm dünyada yürüyüşçülere cazibe merkezi. olur. Bodrum’un tarihini, manzarasını ve denizden ibaret olmadığını görürler dedi. Yol girişindeki iplerin düğümlerinin çözülmesi ile açılış gerçekleştirildi. GEKA adına temsilcisi Mustafa İlhan’a ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü adına Bodrum İşletme Şefi Önder Barut’a  teşekkür plaketi verildi.

BODRUM LELEG YOLU PROJESİ

Bodrum Leleg Yolu projesi kapsamında, yarımada genelinde toplam 185 km’lik yürüyüş yolu, 20 km’lik bisiklet yolu, kamp alanları ve manzara tepelerinin altyapısı oluşturulacak. Spor, doğa ve macera turizmine hizmet verecek şekilde çevre düzenlemeleri, levhalama ve işaretleme çalışmalarından sonra, Bodrum Leleg Yolu’nun tanıtım ve pazarlama çalışmaları yürütülecek. Fizibilite çalışmaları GEKA’dan alınan destekle yürütülen projenin bu süreçteki faaliyetleri de yine GEKA desteği ile tamamlanacak. Proje ile Bodrum’un mevcut doğal, kültürel ve coğrafi yapısının ziyaretçiler tarafından görülmesi sağlanacak, Bodrum, deniz-kum ve güneş turizminin yanında doğa-tarih ve spor turizmi ile de öne çıkarılacak.