Güncel

GREENPEACE’İN ÇEVRECİ GEMİSİ BODRUM’DA

Uluslararası çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace’in simgelerinden “Rainbow Warrior” gemisi, “Güneşe Yelken Aç” kampanyası kapsamında ilk olarak Bodrum’u ziyaret etti.

 

 

ULUSLARARASI çevre örgütü Greenpeace’e ait ‘Rainbow Warrior’ adlı yelkenli gemi, bu sabah Lübnan’dan Bodrum’a geldi. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, gittiği ülkelerde rüzgar enerjisiyle ilgili araştırmalar ve bilgilendirmeler yapan gemi personelini, kentte düzenlenecek uluslararası yelkenli ahşap yat yarışmalarına katılması için davet etti.
Greenpeace’in (Yeşil barış) efsane gemisi olarak nitelendirilen Rainbow Warrior, ‘Güneşli bir gelecek için Güneşe Yelken Aç’ sloganıyla çıktığı Türkiye turuna Bodrum’dan başladı. ABD’li Kaptan Peter Willcox ve 12 ülkeden 35 personeli ile Bodrum’a gelen 57 metre uzunluğunda 12 metre genişliğindeki Hollanda bayraklı Rainbow Warrior’u, Bodrum Belediye Başkanı  Mehmet Kocadon, meclis üyeleriyle karşıladı.
Kaptan Willcox, Kocadon ve Greenpeace Akdeniz Güneş Enerjisi Kampanyası Sorumlusu Duygu Kutluay ile birlikte basın açıklaması da yaptı. Willcox, 35 yıldır görev yaptığı geminin yüzde 80’inin rüzgar enerjisiyle yani yelkenle çalıştığını belirterek, “Daha önce üç kez Türkiye’ye geldim. Ancak Bodrum’a ilk kez geliyorum. Burada rüzgar enerjisine verilen önemi tarihi yeldeğirmenlerinden anladım. Türkiye turuna Bodrum’dan başladığım için mutluyum” dedi.
BAŞKANDAN DAVET
Çevre dostu bir gemiyi Bodrum’da görmekten ve ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Başkan Kocadon ise “Bodrum tarihi kültürü doğası ve çevresini koruyarak turizmde bu güzellikleriyle marka olmayı başardı. Bizler de yüzyıllardır bölgemizde değirmenlerden guletlerimize kadar rüzgar enerjisini kullanıyoruz. Bu nedenle aslında bu gemiyi Ekim ayının sonunda yapılacak olan Uluslararası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmaları’nda yelkenini açmış olarak görmek isterdik. Bu yıl olmaz ise seneye mutlaka bu yarışa gelmeleri için şimdiden davet ediyorum. Bodrum rüzgar enerjisini kullanan ve temiz enerjiden yana olan bir kent” dedi.
Başkan Kocadon’a ‘Güneşe Yelken Aç’ sloganı bulunan Greenpeace tişörtünü hediye eden Kutluay ise “Rainbow Warrior, bu defa bizleri Akdeniz’in en büyük doğal kaynağı güneş için birlikte sesimizi yükseltmeye davet ediyor. Kasım ayında Fas’ta düzenlenecek İklim Zirvesi yolunda Akdeniz boyunca umut ve güneşin mesajını taşıyacak bu gemi, Türkiye’nin enerji geleceğinde güneş enerjisinin rolünün tartışılacağı bir platform olarak Eylül ayı boyunca Türkiye’de olacak. Bodrum’da turizmciler ve enerji sektörlerinin öncü isimleri bir araya gelerek toplantı yapacağımız gibi, bu akşam saatlerinde ilkokul çocuklarının da gemiyi gezmesini ve rüzgar enerjisiyle bilgilendirilmelerini sağlayacağız” dedi. Toplantı sonunda Kocadon ve gemi personeli birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
Rainbow Warrior’un 9 Eylül sabahı Bodrum’dan ayrılarak Sığacık, Çeşme, Bozcaada ve İstanbul’a uğrayacağı, ardından Kasım ayında Fas’a gideceği belirtildi.