EtkinliklerSergi

SÜHEYLA SABIR’IN “İZLER & DÖNÜŞÜMLER” BAŞLIKLI SERGİSİ

SÜHEYLA SABIR’IN “İZLER & DÖNÜŞÜMLER” BAŞLIKLI SERGİSİ, 5 NİSAN TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT BODRUM YALIKAVAK PALMARİNA ŞUBESİNDE!

SERGİ AÇILIŞI 9 NİSAN 2016, CUMARTESİ GÜNÜ, SAAT 17:00’DE!

Önceki yıllarda “sis”, “rafine”, “Mekanda Zamanın İzleri”, “Sonsuz Sezgi ve Arada Durumlar”, “Sezgisel Manzaralar”, “Çekmecemden Çıktılar” gibi başlıklar altında sergiler açan Süheyla Sabır, şimdi deneysel bir yaklaşımla oluşturduğu eserlerle karşımıza geliyor.

Farklı teknikler ve malzeme kullanmayı seven sanatçı, bu sergide de malzemeye ağırlık veriyor. Müdahalelere açık, esnek, süreç içerisinde değişime uğrayan, yırtılan yaralardan yeni alanlar açan kâğıt, sanatçının üretimine eşlik ediyor, bu üretime katkıda bulunuyor. Renkleri arka planda özgürce yayarken bunların üzerine yapılandırdığı farklı malzemelerle, şeffaf ve çizgisel kurgularla, nesnel ve sezgisel algılara açık kompozisyonlar oluşturuyor. Renkler, lekeler, üst üste geçişler, ışık yanılsamaları, kontrastlar ve tonlarla oluşturduğu kurgusal, çok katmanlı, tesadüfler ve sürprizlerle dolu, izler taşıyan yeni soyut biçimler -dönüşümler- oluşturuyor.

Sanatçı Süheyla Sabır, geçmişin hikayelerini taşıyan, el emeği, zamansız dantel kullanım eşyalarının izlerini deneysel bir tavırla tual üzerine aktararak yeniden yaşama kavuşturuyor, dantel örtüler, dantel şeritler ile izler yaratıyor. Emekle üretilen, sevgiyle kullanıldığı umulan, üzerinde kullanım izleri-hikayeler yüklü bu dantellerin izlerine kuşatılmış hissi eşlik ediyor.

“İzler & Dönüşümler” sergisi açılışı 9 Nisan 2016, saat 17:00’de Mine Sanat Galerisi Bodrum Yalıkavak Palmarina’da gerçekleşecektir. 

Sergi 27 Nisan 2016’ya dek izlenebilir.

Kadına bakış açısının değişmesi, kadının meta olarak değil de, eşit ve özgür birey olarak algılanması umuduyla…