EtkinliklerSergi

BODRUM’U BODRUM YAPAN RESSAMIN ESERLERİ SERGİLENDİ

BODRUM RESSAMI SERGİ İLE ANILDI

BODRUM RESSAMI’NIN ESERLERİ 18 YIL SORA SERGİİDE

Muğla’nın bodrum ilçesinde 1970-1996 yıllarında sokaklarda ve atölyelerde yaptığı binlerce Bodrum resim ve grafikleri ile turistik kenti dünyaya tanıtan ve Bodrum Ressamı olarak anılan mehmet Sönmez  açılan sergi ile anıldı. Sönmez’in begonvilli Bodrum evleri sokakları ve Bodrum yaşamını anlatan çizgileri yıllar sonra yine sanatseverleri hayran bıraktı

1970 li yılların başında geldiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde turizmin yeni başladığı yıllarda yaptığı Bodrum resimleri ve grafik çizgileri ile o yılların popart sanatçısı olarak bilinen ve 1990 lı yılların başında Bodrum ressamı olarak anılan mehmet Sönmez’in 35 eserinin yer aldığı sergi Oasis AVM Sümbül Sokak’ta açıldı. Oasis AVM ve Artajanda  işbirliği ile düzenlenen ve 16 Nisan tarihine kadar ziyarete açık kalacak serginin açılışını Oasis AVM Halkla İlişkiler Yetkilisi Duru Tümer ve Art Ajanda sorumlusu müzisyen Necmi Cavlı sanatçılarla birlikte yaptı.

Bodrum’ u sevenler O’nu O’nu sevenler Bodrum’u sevdi.

1998 yılında geçirdiği rahatsızlık sonucu yaşamını yitiren Sönmez’in Bodrum’ un begonvilli sokakları, rakı, balık, eğlence hayatı, balıkçı ve süngercilerin yaşamı ve turizm ile gelişmeye başlayan ilçedeki doğal güzellikleri çizgileri ve kendine özgü tekniği ile tüm dünyaya duyuran Sönmez7in sergideki eserleri sanatseverleri yine hayran bıraktı. 1970-74 yılları arasında derlediği çalışmaları Nefti isimli kitabında toplayan çizgileri ile birçok çocuk kitabına destek veren, yaşar kemal’in kitaplarının kapaklarındada çizgileri bulunan Sönmez’in Bodrum’un kültür ve sanat tarihinin yanısıra turizmde unutulmazların arasında yer aldığını belirten Duru Tümer “Böyle sanatçılar kolay gelmiyor . Bodrum’u çeyrek asır çizgileri sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıttığı gibi aynı zamanda ilçeyi sevdiren bir tarzda resim yapan Sönmez her çizdiği çizgi ve fırçasındaki her renk ile Bodrum’u anlattı. Bodrum’un sevenler O’Nu O’nu sevenler Bodrum’u sevdiler” dedi.