GÜMÜŞLÜK’TEN RUS PİYANİST ILYA ITİN GEÇTİ

Gümüşlük’te, Bosch’un etkinlik sponsorluğuyla izleyici karşısına çıkan Rus piyano virtüözü Ilya Itin, klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. DenizBank ana sponsorluğunda 4 Eylül’e kadar devam edecek olan 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, dünyanın en iyi piyanistleri arasında gösterilen Rus Ilya Itin’i tarihi taş ocağında konuk etti. 

Bodrum’da sanat ve tarih dendiğinde ilk akla gelen yer olan Gümüşlük’te festival son hızıyla devam ederken, ‘Taşta’ konserleri serisinde sahne alan Rus piyanist Ilya Itin, 2500 yıllık tarihi taş ocağında izleyicisine Franz Schubert ve Sergei Rachmaninov’un birer eserini seslendirdi.

Gecenin ilk yarısına Franz Schubert’ten seslendirdiği, “Sonata in D major D 850” adlı eserle başlayan Ilya Itin, bu eserde yer alan I. Allegro vivace; II. Con moto; III. Scherzo. Allegro vivace ve IV. Rondo başlıklı bölümlerle izleyici karşısında idi. Ardından gecenin ikinci yarısında Sergei Rachmaninov’un, “Sonata in D minor number 1 op. 28” adlı eserine yer veren Rus piyanist, bu eserden de şu bölümleri seslendirdi: I. Allegro moderato; II. Lento ve III. Allegro molto.
Konser öncesinde bir konuşma yapan festivalin sanat danışmanı Piyanist Gülsin Onay, izleyicilere program hakkında bilgi verdi ve bir sonraki akşam gerçekleşecek olan 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında dereceye girecek yarışmacıların Toprak Ev’de vereceklere konsere davet etti.

Festivale dördüncü kez katılıyor

Bodrumlu klasik müzikseverlerin büyük merakla beklediği konser geniş bir katılımcı önünde gerçekleşirken, Piyanist Ilya Itin de, Bodrumlu sanatseverlerin ilgisinden memnundu. Bodrum’u çok sevdiğini söyleyen sanatçı, daha önce de üç kez festivalin konuğu olmuş, 2011 yılında Piyanist Gülsin Onay’la sahneyi paylaşarak doğumunun 200. yıl dönümünde F. Liszt’in konçertolarına yer verdikleri bir piyano düeti gerçekleştirmişlerdi. Dünyanın en büyük şef ve orkestraları önünde solist olarak yer alan, birçok performansı kayıt edilerek yayınlanan ve kazandığı sayısız ödülle, yabancı müzik yazarlarının olumlu eleştirilerini alan Ilya Itin, festivalin davetlisi olarak bir hafta boyunca Gümüşlük’te olacak. Sanatçı, bu süreç içersinde halen devam etmekte olan 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında jüri üyeliği yapmasının sanı sıra, GFA bünyesinde de bir piyano ustalık sınıfı açmış bulunuyor.

Genç piyanistler sahneye çıkacak

Bosch’un eğitim sponsorluğunda organize edilen Gümüşlük Festival Akademisi, 15 – 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek piyano masterclassına katılan genç yetenekleri ağırlıyor. 11 gün sürecek olan piyano masterclassına katılan 18 öğrencinin, iki ayrı grup halinde verecekleri konserlerin ilk 20 Ağustos Pazar akşamı; ikincisi 25 Ağustos Cuma akşamı saat 20:30’da festival merkezindeki Toprak Ev’de gerçekleşecek.

DenizBank ana sponsorluğunda devam etmekte olan 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline konuk olan dünyanın en iyileri arasında gösterilen dört piyano virtüözü, genç yeteneklerimize eğitim veriyor. Ülkemizden Gülsin Onay, Rusya’dan Ilya Itin, Küba’dan Mauricio Vallina ve İtalya’dan Romano Pallottini’nin Gümüşlük Festival Akademisi bünyesinde düzenledikleri piyano masterclassına yaşları 11 ile 22 arasında değişen ülkemizin çeşitli okullarından 18 piyano öğrencisi katılıyor.  20 Ağustos Pazar akşamı Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de, hünerlerini sergileyecek olan ilk 9 kişilik grup, gecede piyano için yazılmış eserlere yer verecek. Öğrencilere sertifikaları, 25 Ağustos akşamı düzenlenecek ikinci konserin ardından eğitmenleri tarafından verilecek.

Festivalin sponsorları:
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.

Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix’den temin edilebilir.

www.gumuslukfestival.org

info@gumuslukfestival.org

www.facebook.com/gumuslukfest

  1. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı

26 Temmuz – Gilles Apap – Keman & Myriam Lafargue – Akordeon (Fransa) – Taş Ocağı

28 Temmuz – GFA Keman Konseri – Toprak Ev

29 Temmuz – Dilbağ Tokay – Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri – Toprak Ev

1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) – Festival merkezi, sahil

4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) – Taş Ocağı

8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil

10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia 

15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Toprak Ev

18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) – Taş Ocağı

20 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı

25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev

27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev

28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı

30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev

31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev

01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı