RALLY HALİKARNASSOS BAŞLADI

 

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle TR Extreme’in ev sahipliğinde düzenlenen “Rally Halikarnassos” açılış seremonisinin ardından protokol tarafından verilen start ile başladı. 

16-19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Rally Halikarnassos için 16 Kasım Perşembe günü saat 16:00’da Bodrum Belediye Meydanı’nda teknik kontrolün ardından açılış seremonisi düzenlendi. Seremoniye Muğla Valisi Esengül Civelek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Muğla İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Muğla İl Jandarma Komutanı Jandarma Tuğgeneral Coşkun Sel, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon,  TR Extreme Yetkilisi Atilla Serttaş, Rally Halikarnassos Sportif Direktörü Orhan Çelen, Çağdaş Global CEO’ları Dağlarca Çağlar ile Çağdaş Çağlar, yarış komitesi ve vatandaşlar katıldı.

Çok sayıda sporsever vatandaşın da izlediği açılış seremonisinde, Rally Halikarnassos Sportif Direktörü Orhan Çelen, yarış hakkında bilgi vererek tüm yarışçılara başarılar diledi.

Etkinliğin gerçekleşmesinde destek olan başta Muğla Valiliği ve Bodrum Belediyesi olmak üzere tüm kişi ve kurumlara teşekkür eden TR Extreme Yetkilisi Atilla Serttaş, “Bu, TR Extreme olarak Bodrum’da yaptığımız 5. organizasyon. Transanatolia ve Baja ekibiyle birlikte bu rallinin Bodrum’a gelmesi için 2 yıldır çaba gösteriyorduk ve sonunda alternatif turizme katkı sunacak olan bu güzel organizasyonu hep birlikte Bodrum’a kazandırmanın mutluluğu yaşıyoruz. Ben de bu organizasyonda bir yarışan olarak tüm yarışçı arkadaşlara başarılar diliyorum” dedi.

Bu tür etkinliklerin Bodrum’u canlı tutmak ve turizmi 12 aya yaymak adına büyük öneme sahip olduğuna işaret eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise, “Halikarnassos ismine vermiş olduğunuz destekten dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Biraz önce alternatif turizmden bahsedildi ki, alternatif turizmden bir tanesi de spor turizmidir. Dikkat ettiyseniz, Bodrum’da artık turizmi sadece belli aylarda düşünmek bize yakışmıyor. 12 ay canlı, yaşayan bir şehri yaratmak hepimizin görevi. Onun için de belli dönemlerde, Bodrumsporumuz başta olmak üzere yelken yarışlarımız, motor yarışlarımız ve birçok alternatif spor yarışları Bodrum’umuzda yapılmaktadır. Bunlar sadece bize bir katkı değildir, Bodrum’un ekonomisine ve Muğla’mıza da büyük bir ekonomik katkıdır. Onun için sezonun uzatılmasında, bu güzel yarışları Bodrum’a getirmemizde büyük emeği olan değerli arkadaşlarıma, değerli sponsorlara bir defa daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Spor turizminin önemine vurgu yapan Muğla Valisi Esengül Civelek de konuşmasında, “Hepimiz biliyoruz ki, tarih ve doğayı buluşturan eşsiz coğrafyamızın tüm büyüleyici güzelliklerine sahip, dünyaca ünlü Bodrumumuz; turizme katkı sunan, bir yıl boyunca pek çok başarılı sportif kültürel sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bugün de Bodrum, motor sporu tutkunları için heyecan dolu macera dolu, bir o kadarda keyifli etkinliğe, Rally Halikarnassos’a ev sahipliği yapıyor. Değerli belediye başkanım konuşmalarında ifade ettiler. Ülkemizin turizm merkezi en gözde kenti Muğla’mızda turizmi dört mevsime yaymak, turizmin çeşitliliğini arttırmak, özellikle spor turizminin de merkezi olabilecek konumu ve imkanlara sahip olduğumuzu göstermek, spor turizmini Muğla’da ön plana çıkarmak üzere ilgili tüm taraflar olarak gayret ve çaba içerisindeyiz. İlimiz spor turizminin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığım bu etkinliğin; sağlıklı, emniyetli, güvenli, huzurlu bir ortamda gerçekleşmesini sağlayan Bodrum Kaymakamımıza, bu büyük etkinliğe ev sahipliği yapan Bodrum Belediye Başkanımıza ve etkinliğe destek sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara şahsım ve ilim adına teşekkür ediyor, yarışçılara başarılar diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Transanatolia Rally Raid ekibinin, turizme değer katan organizasyon anlayışından doğan Rally Antiphellos ve Baja Anatolia’nın kardeş organizasyonu olan Rally Halikarnassos; TR Extreme’in ev sahipliğiyle, TMF, Tosfed, Çağdaş Global, Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, KTM, BF Goodrich ve  Kule Rock Bar’ın destekleriyle gerçekleşiyor.

Türkiye’nin en zorlu yarış organizasyonlarından biri olan Transanatolia Rally Raid’in yarış sezonuna veda niteliğinde eklediği yeni bir macera olan Rally Halikarnassos, Bodrum Belediye Meydanı’ndaki startın ardından ortalama 500km’lik parkur geçilecek.

Rally Halikarnassos yarışçıları, Bodrum merkezden hareketle 17 Kasım cuma günü; Güvercinlik, Mumcular, Uyku Vadisi, Yalı Çiftlik, 18 Kasım Cumartesi günü; Datça’ya feribot ile hareketle Gökova çevresi ve 19 Kasım Pazar günü; farklı bir parkur üzerinden Yalıçiftlik, Mumcular ve Güvercinlik etaplarını tamamlayacak. 3 gün içerisinde ortalama 500 km. yolun yapılacağı yarış, Bodrum merkezde  son bulacak. Profesyonel ve yarı profesyonel pilotların katılımına uygun olarak hazırlanmış parkurlarda mücadele edecek olan pilotlar, ralli ya da zamandan bağımsız raid kategorisine katılabilecekler. Teknik ve güvenlik şartlarına uygun olan motosiklet, ATV-SSV ve 4×4 araçlarla katılımcıların zorlu parkurları geçmek için yarışacağı organizasyon Yalıçiftlik’te tek bir kamp alanına sahip olup, 3 gün boyunca Halikarnassos bölgesinin farklı noktalarını geçerek, gün sonunda aynı noktada finish görecek.

RALLY RAID: 

3-15 gün arasında değişen süreler içerisinde,1.500-10.000 km uzunluğunda off-road parkurlarda gerçekleştirilen, ralli motosiklet, arazi araçları, ATV ve buggy’lerin birlikte yarıştığı rallilerdir.