Güncel

BODRUM BELEDİYESİ GÜNEŞ ENERJİSİ ÇALIŞMALARI

Bodrum Belediyesi tarafından yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması kapsamında “Güneş Enerjisi”nden elektrik üretmek için çalışmalar sürüyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güneş Enerjisi Araştırma ve Geliştirme Merkezi (GÜNAM) Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan’ın katılımıyla Bodrum Belediyesi’nde düzenlenen toplantıda, bu güne kadar yapılan çalışmalar ele alındı. Fizibilite çalışmalarının ardından sistemin uygulanma şekli ve yerinin belirleneceğini ifade eden yetkililer ilk etapta Bodrum Belediyesi’ne ait hizmet binalarının kullanılmasının amaçlandığını belirtti.

Bodrum Belediyesi yöneticileri ve Prof. Dr. Raşit Turan, toplantı sonrasında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu. Turan, belediye tarafından başlatılan bu projeye GÜNAM olarak destek vermek istediklerini söyledi.

Bodrum Belediyesi’nin Stratejik Planında da yer alan “İlçede Enerji Verimliliğini Sağlamak” hedefiyle “Doğal ve Doğaya Saygılı Sürdürülebilir Bir Kent Yaratmak” amacıyla “Güneş Enerjisi Kullanımının Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, bilgilerini paylaşan Prof. Dr. Raşit Turan’a teşekkür etti.

Bodrum Belediyesi olarak doğaya ve çevreye saygılı temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması için ilçe genelini kapsayan projeler hedeflediklerini ifade eden Başkan Kocadon, “Bu konuda güneş enerjisinden faydalanabilmek üzere Bodrum Belediyesi olarak bir çalışma başlattık. Hedefimiz, öncelikle belediye binalarımızı kullanmak. Bununla ilgili önce fizibilite çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz ve seçeceğimiz bir pilot binamızda, bu projenin uygunluğunu test edeceğiz. Ekibimizle birlikte özellikle bilgi paylaşımı konusunda bizlerden desteklerini esirgemeyen GÜNAM’a teşekkür ediyorum” dedi.