EtkinliklerSergi

“KARANLIKTAKİ IŞIK” SERGİSİ MİNE SANAT GALERİSİ PALMARİNA BODRUM’DA!

BETTINA FRANCKENBERG, “KARANLIKTAKİ IŞIK” SERGİSİ, 8 MART 2017 TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT GALERİSİ PALMARİNA BODRUM’DA!
8 Mart – 8 Nisan 2017, Palmarina Bodrum
Mine Sanat Galerisi, Yalıkavak Palmarina Bodrum mekanında sanatçı Bettina Franckenberg’in çalışmalarını “Karanlıktaki Işık” başlığı altında sergiliyor.
Bettina Franckenberg’in “Karanlıktaki Işık” başlıklı sergisi 8 Mart – 8 Nisan 2017 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Palmarina Bodrum mekanında izlenebilir.
Serginin açılış kokteyli 8 Mart 2017, Çarşamba Günü, Saat: 17:00’da, Mine Sanat Yalıkavak, Palmarina mekanında, sanatçının katılımıyla yapılacaktır.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sergimizde buluşmak üzere
Tüm sanatseverler davetlidir.
“Karanlıktaki Işık”

“Kosmos ve büyük bir harmoni içindeki yaşam benim ilgi alanım – tüm yaşam basamaklarındaki gelişme ve olgunluk”

Anaerkil mitoloji, insanların ‘dünya nasıl oluştu?’ ve ‘hayatın anlamı nedir?’ sorularına ilk bulunan cevaplardan biridir. O zamanki insanın dünyasında üç biçimli ay tanrıçası, yaşamın çeşitli dönemlerini ve doğanın sürekliliğini simgeler. Benim çalışmalarımda bu mitolojik renkler – beyaz, kırmızı ve siyah – simgesel tasarım öğeleridir. Siyah hilal – veya yeni ay – tanrıçanın yaşlılık dönemini sembolize eder. Baharda, hayatın yeniden oluşumunu ve dönüşümünü sürdürmek için sonbahar ve kışın bütün yaşamı yer altına taşıyan ölüm tanrıçasıdır.

Doğanın sürekliliğinde ölümün devamı yeni bir yaşamdır ve her karanlık dönemi bir ışık, bir umut iҫerir, kosmosun dengesi gibi.

BETTINA FRANCKENBERG
3 şubat 1956’da Essen / Almanya’da doğdu.
Liseyi bitirdikten sonra 1975’te ergoterapi eğitimine başladı, 1979’da mezun olduktan ve psikiyatride çalışmaya başladıktan sonra, ilave eğitim (psikodrama) görerek psikoterapi uzmanı oldu. Aynı yıllarda “patchwork” ile tanıştı. 1982’de hem Akdeniz’i hem de kendi “tekstil tutkusunu” keşfederken, ilk patchwork eserleri yaratmaya başladı. İki sene Yunanistan’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye geldi ve ilk sergisini 1986’da Bodrum Kalesi’nde açtı. Zaman içinde tekstil sanatı yanında din, felsefe, mitoloji ve psikoanaliz ile daha ciddi bir şekilde meşgul olan sanatçı, bir süre için Almanya’ya döndü. 1989-1992 yılları arasında Berlin’de ergoterapist olarak çalıştığı sırada, Almanya, İsviçre, Letonya ve Türkiye’de tekstil-sanat sergileri düzenledi. Sanatçı, 1992’den beri Bodrum’da yaşıyor ve Mart 1994’ten beri kendi atölye-galerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Ekim 2008’ten beri Bettina Franckenberg U.P.S.D. (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği) üyesidir. Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde pek çok sergiye katılmıştır.