BİLİNMEYEN BODRUM MASALLARINI FEST’TEN DİNLEYİN

Günümüzün en popüler tatil mekânlarından Bodrum, bir zamanlar Batı Anadolu’ya damgasını vuran medeniyetlerin izlerini saklamasıyla da büyük önem taşıyor. Bahar aylarında Bodrum’u ve çevresindeki saklı hazineleri, iki farklı halkın, Leleglerin ve Karyalıların izindeki programlarımızla keşfediyoruz.
Güneybatı Anadolu’da büyük bir uygarlık kurmuş olan Karyalılar, Herodotos’a göre isimlerini efsanevi kurucu kralları Kar’dan alır. Karyalıların Anadolu’nun yerli halklarından olduğu inancı da Herodotos’tan beri dile getirilmektedir. Karyalılar, kendilerinden çok daha uzun süredir Anadolu’da yaşayan ve antik literatürde adı sıklıkla Yunan dünyası, doğu ve batı Ege içerisinde geçen Leleglerle, niteliği tam olarak bilinmese de yakın bir ilişki kurmuştur. Hatta Herodotos ve Strabon, Karyalıların eski adının Lelegler olduğu ve bir şekilde birbirlerinden ayrıldıkları görüşünde hemfikirdir. Homeros’a göre ise Lelegler Troya Savaşı’ndan sonra ilk yerleşimlerinden güneye inmiştir.
LELEGLER VE BODRUM’UN HİÇ BİLİNMEYEN KÖŞELERİNE KEŞİF GEZİSİ
1 – 2 Nisan 2017
Nisan ayının başındaki bu HaBuDiyar® rotamızda, muhteşem manzaralar eşliğindeki doğa yürüyüşleriyle Bodrum’da yaşayanların bile bilmediği yerleri keşfedeceksiniz: Leleglerin kentleri Bozalan, Syangela ve Sidba’da, bu gizemli halktan geriye kalanlarla büyülenirken; antik yerleşimlerin yakınındaki dağ köylerinde, Batı Anadolu’daki yerel yaşantıyla tanışacaksınız. Kâh Gökova Körfezi’nin muhteşem manzarasına hâkim bir tepede, kâh Bodrum Yarımadası’nın yüksek zirvelerinden Karadağ’ın gölgesinde soluklanacaksınız.
KARYALILARIN İZİNDE BODRUM VE ÇEVRESİ
29 Nisan – 1 Mayıs 2017
Nisan sonundaki rotamızda ise Karyalıların izinden gideceksiniz: Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden Stratonikea, Beşparmak Dağları (Latmos) arasında yer alan, adını ünlü kahraman Herakles’ten alan Latmos Herakleiası, Zeus Tapınağı’yla meşhur Euromos ve Mavzolos’un kutsal alanı Labranda gibi antik kentler gezilecek. Hekate’ye adanan en büyük tapınak Lagina, Anadolu tanrılarından Zeus Labraundos ve Milas’taki çift başlı balta kabartmasıyla Baltalı Kapı, dünyanın yedi harikasından Halikarnas Mozolesi, Gümüşkesen anıt mezarı, Mindos anıtsal kapısı ve Sen Jan Şövalyeleri’nin inşa ettiği Bodrum Kalesi gibi adını tarihe yazdıran pek çok yapıt sizi bekliyor.