FAHRETTİN DURAN, “DENGE” SERGİSİ, 27 AĞUSTOS TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT GALERİSİ SHOWROOM’DA!

27 Ağustos – 19 Eylül 2016, Bodrum Yalıkavak

Işık Üniversitesi Halil Akdeniz atölyesinden mezun olan Fahrettin Duran, bu atölyede yan dal olarak da Meriç Hızal atölyesinde heykel dersleri aldı.

Duran’ın tuval üzeri ve heykel çalışmalarında çoğunlukla taşlar ve kayalar öne çıkar. İşlerinde öne çıkan bu öğelerle, daha çocukluk döneminde karşısına geçtiği sorulara cevaplar bulmaya çalışır. Doğup büyüdüğü bölgedeki devasa dağlar ve derin vadilerin onun özel ilgisini çektiği o yıllarda kendisine oyun alanı olarak belirlediği yer, evlerinin üstündeki dağın yamacı ve hemen yakınındaki korkunç vadidir. Orada çok farklı renk, şekil ve boyutlara sahip taşlar ve kayalar vardır. Bunlarla birlikte farklı büyüklük ve korkunçlukta, “kara delikleri” andıran mağaralar da vardır. Fahrettin Duran, o günden beri bu gördükleri ve düşünceleri arasında bağlar kurmaya çalışır. İşte bu bağları “denge” ilişkisi temelinde “denge” kurar. Denge algısı, onu mikro dünya ile makro evren arasında kimi zaman kısa kimi de çok uzun yolculuklara çıkarır.

Fahrettin Duran, çocuk dünyası ile günümüz evreni arasında bir ifade aracı olarak resim ve heykel sanatını benimseyerek; dağları, taşları, kayaları, vadileri ve mağaraları atölyesine taşır. Evrendeki kaosu ve kozmosu, atölyesindeki metaforlarla sanatsal ifade biçimlerine dönüştürmeye çalışır. İlgilendiği konulara birçok farklı gözle bakar ve onlardan uzaklaşır sürekli. O, evrene Hubble’ın teleskobuyla da bakar, Ruska’nın elektron mikroskobuyla da. Ve bazen Hubble’ın gördüklerine Ruska’nın gözüyle bakar.

“Denge” adlı sergisi ile Mine Sanat Galerisi’ndeki ilk kişisel sergisini açacak olan Fahrettin Duran, bu sergisi ile galerinin genç sanatçılarından biri olarak yoluna devam etmek üzere ilk adımı atıyor.

Mine Sanat Galerisi’nin, kariyerine yeni başlayan sanatçılara alan yaratmak amacıyla, galerinin Bodrum Yalıkavak, Palmarina karşısında bulunan showroom mekanında düzenlemeye başladığı sergilerin ilki olarak öne çıkan bu sergi, genç sanatçılara destek olmak gibi önemli bir sorumluluğu yerine getirmeyi amaçlıyor.

Fahrettin Duran “Denge” sergisinin açılış kokteyli 27 Ağustos 2016, Cumartesi, saat 19:00’da, Mine Sanat Galerisi Showroom’unda gerçekleşecektir.