KANSERLE MÜCADELEDE TOMOTERAPİ DÖNEMİ

Tomoterapi, kanserli hücreleri yok ederken sağlam hücrelere zarar vermeyen bir tedavi yöntemi. Kemoterapi ve radyoterapinin neden olduğu ağır yan etkiler, Tomoterapi’de görülmüyor. Günde 15 dakika tedavi alan hasta, günlük hayatına hiçbir sıkıntı yaşamadan devam edebiliyor.

KANSERLE MÜCADELEDE TOMOTERAPİ DÖNEMİ

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Berrin Pehlivan, Türkiye’de ve dünyada sadece sayılı merkezlerde bulunan Tomoterapi teknolojisinden heyecanla bahsediyor. Baş-boyun kanserleri derneği kurucu üyesi de olan Dr. Pehlivan, bu teknolojiyi “bilgisayarlı tomografi” temeli üzerine tasarlanmış tek radyoterapi sistemi olarak tanımlıyor.

Geleneksel radyoterapi cihazları, geniş bir radyasyon ışınını sadece bir kaç açıdan verebilme olanağına ve teknolojisine sahip. Tomoterapi tedavi teknolojisinde ise, tedavi ışınları bütün açılardan optimize edilerek, uygun dozda ışın “nokta atış” ile kanserli hücrelerİ hedef alıyor. Sağlıklı dokular zarar görmediği için hasta, bulantı, kusma yutma güçlüğü gibi yan etkilere maruz kalmıyor.

SAĞLIKLI DOKU KORUNUYOR

Tomoterapi cihazında, tek bir radyasyon ışını yerine, bir ışın binlerce küçük, dar “ışıncıklara” bölünüyor. Böylelikle farklı dozlar, sağlıklı çevre dokulara mümkün olduğunca zarar vermeyecek şekilde, tümörün farklı kısımlarına ulaşıyor.

Pehlivan, “Kemoterapi, yan etkileri olan bir tedavi. Vücuda ağızdan veya damardan verilen ilaç, tüm vücuda yayılıyor ve büyük yan etkileri var. Radyoterapi ise bölgesel bir tedavi şekli, uygulanan yerde olumlu etkisi ve yan etkisi görülüyor. Bu yeni cihazlarla ışınlar mümkün olduğunca hastalıklı bölgeye yönlendiriliyor ve çevresindeki sağlam doku korunuyor. Hasta, tedavi sonrasında, kemoterapide görülen ağır halsizlik durumunu yaşamıyor” diyor.

GÜNDE 15 DAKİKA

Tomoterapi, bir hasta için yaklaşık olarak, haftada 5 gün uygulanabilen ve SGK’nın karşıladığı bir tedavi uygulaması. Tomoterapide tedavi süresi tümörün türüne göre, 3 ile 8 hafta arasında değişiyor. Günde 15 dakika tedavi alan hasta, günlük hayatına hiçbir sıkıntı yaşamadan devam edebiliyor.

360 DERECE GÖRÜNTÜLEME

Tomoterapi cihazı ile tümörünü yerini ve kabaca büyüklüğünü görüntülemek mümkün oluyor. Hastanın etrafında 360 derece dönen tomografi cihazı bu görüntülemeyi mümkün kılarken, 3 boyutlu görüntüleme ve 3 boyutlu tedavi tek bir sistemde tamamlanabiliyor.

KUTU 1: HANGİ KANSER TÜRLERİNDE DAHA ETKİLİ

Baş-boyun kanserleri

Beyin, omurilik tümörleri

Akciğer kanseri

Cilt kanserleri

Gırtlak ve geniz tümörü

Rektum kanseri

Prostat, mesane kanserleri

Jinekolojik ve meme kanseri

Ayrıntılı Bilgi:

Medical Park Hastaneler Grubu Kurumsal İletişim

Ezgi Evcil/ 0530 510 61 22/ ezgi.evcil@medicalpark.com.tr

Tuğrul Tunalıgil/ 0530 174 26 20/ tugrul.tunaligil@medicalpark.com.tr