SağlıkYaşam

GELECEK ANNE SÜTÜNDE

Bebek beslenmesine verdiği önemle öne çıkan Philips Avent, hayata geçirdiği projeler ve ürünleri ile anne sütünün önemi ve bebeklerin sağlıklı beslenmesi hakkında farkındalık yaratmaya devam ediyor. ‘Miniğinizi beslerken geleceğimizi besliyorsunuz (#feedingourfuture)’ sloganı ile yola çıkan Philips Avent, 1 – 7 Ekim Emzirme Haftası’nda anneleri destekliyor.

30 yıldır anne ve bebeklerin doğumdan oyun parkına kadar yaşadıkları her deneyimde yanlarında bulunan Philips Avent, sağlıklı bir geleceğin anne sütünde saklı olduğu inanıyor. 1-7 Ekim ‘Emzirme Haftası’nda ‘Miniğinizi beslerken geleceğimizi besliyorsunuz’ sloganı ile annelerin yanında yerini alan Philips, Ağustos ayında kutlanan Dünya Emzirme Haftası’na da destek veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilk altı ayda öncelikli beslenme şekli olarak önerilen[1] anne sütü üzerine yapılan araştırmalar, daha uzun süre anne sütüyle beslenen bebeklerin, daha kısa süre beslenmiş ya da hiç beslenmemiş bebeklere oranla enfeksiyona ve kronik hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu ortaya koyuyor[2].

Emzirme Haftası’na ilişkin açıklamalarda bulunan Philips Personal Health Genel Müdürü Milena Elmasoğlu; “Anne sütünün taşıdığı hayati önem tüm dünyada kavranmış durumda. Biz de, ülkemizde annelerin bu ihtiyacına çözüm bulmak için gerek ürünlerimiz gerekse projelerimiz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl ülkemizde kutlanan Emzirme Haftası’nda hayata geçirdiğimiz Süt Saatim projemiz ile emzirmenin bizlerin geleceği olduğunun altını çiziyor, annelerin işe döndükten sonra da bebeklerini anne sütü ile besleyebilmeleri için iş yerlerinde süt odaları kurulması için danışmanlık ve ürün desteği sağlıyoruz. Projemizle şu ana kadar 6000 kadına ulaşmayı başardık. Umudumuz, tüm çalışan annelerin içlerini rahat ettirecek, bebeklerini güvenle beslemelerine bir nebze de olsun destek olabilecek; mahremiyetin, konforun ve hijyenin bir arada olduğu alanlar kurabilmek. Philips Avent olarak gelecek dönemde de Emzirme Haftası gibi özel dönemlerde bu konuya dikkat çekmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Anneler bebeklerini anne sütüyle beslemeye devam etmeli…

Yeni doğum yapan annelerin yüzde 50’sinin emzirme ile ilgili sorunlar yaşadığı bu zorlu süreçte[3], emziren annelerin yarısı ilk 8 ayda yeterli sütleri olmadığını düşündükleri için emzirmeyi bırakıyor. Çalışma hayatına geri dönme zorunluluğu ve tıbbi sorunlar gibi etkenler ise annelerin emzirmeyi bırakmasının diğer sebepleri arasında. Rahat bir ortamda emzirebildiklerini ileten annelerin süt miktarının arttığı gözlenirken[4], her 10 kadından 1’i mahremiyetin olmadığı alanlarda emzirmeyi rahatsız edici bularak emzirmeye son veriyor[5].

Başarılı bir emzirme için işin sırrı rahatlamada…

Bilimsel çalışmalar, süt miktarı ve akışının, annenin psikolojik durumu ve stres seviyesi ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle annelerin ev atmosferini yaşatacak, rahatlatıcı bir mekanda[6], emzirmeden önce 10–15 dakika nefes egzersizi yaparak ve rahatlatıcı bir müzik eşliğinde emzirmesi ya da süt sağması öneriliyor[7].

Philips Avent, sahip olduğu bilinç ile annelerin daha rahat ve daha uzun süre bebeklerini anne sütü ile besleyebilmesi için geliştirdiği göğüs pompaları ve emzirme aksesuarları ile bu sürece destek oluyor.

Siz de kurumunuzda bir süt odası olsun istiyorsanız proje hakkında detaylı bilgi almak için sut.saatim@philips.com ve tuketici.danisma@philips.com e-posta adreslerine mail arayabilir ve 0850 222 74 45 numaralı telefonu tuşlayabilirsiniz.

#feedingourfuture

[1] World Health Organization, United Nations Chilidren’s Fund. Published 2002,

[2]  Victora CG, et al. 2016; 2. Start4Life Press Release. 2 November 2015; https://www.gov.uk/government/news/ new-mothers-are-anxious-about-breastfeeding-in-public; accessed May 2016

 

[3] Wagner EA, et al. Pediatrics 2013;132:e865–875

[4] Iellamo A, et al. 2015

[5] De Jager M, et al. 2012

[6] Hauck YL, et al. Int Breastfeed J 2008;3:20

[7] Philips Avent Relaxation Study. Data on file