EtkinliklerSpor

“HAREKET HER YERDE” BODRUM’DA

Sağlık Bakanlığı tarafından iki yıl önce başlatılan Hareket Her Yerde Projesi kapsamında bugün Bodrum’da düzenlenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Önce kişileri farklı boyut ve kilolarda gösteren sihirbaz aynaların önünden geçen ve zaman zaman kahkahaya boğulan vatandaşlar ardından ünlü mankenlerle hareket yaptı.
Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından iki yıl önce başlatılan Hareket Her Yerde Etkinliği bugün Yalıkavak Palmarina Bodrum’da gerçekleştirildi. Marina’nın girişine yerleştirilen sekiz adet sihirbaz aynanın önünde biriken vatandaşlar kendi vücut ölçülerini farklı boyutlarda gördü bol bol selfi yapıp fotoğraf çekti. Şişmanlar zayıf zayıflar ise şişman gösteren aynaların önünde kahkahaya boğuldu. Ardından sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan standa giden vatandaşlara kalori ölçümü yapan bileklikleri verildi. Etkinliğe Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Totuş, ünlü mankenler Asuman Krause ve Murat Başoğlu’da destek verdi.
Marina içerisinde yaklaşık bir km. yürüyen vatandaşlar ardından ünlü mankenlerden Asuman Krause ve Murat Başoğlu’nun beklediği hareket standına geldi. Burada takım elbise ve günlük kıyafet giymiş mankenlerle sabit bisiklete binerek pedal çeviren vatandaşlar ardından vücut yağ ölçümlerini yaptırdı.

TAKIM ELBİSE İLE PEDAL ÇEVİRDİ “TUVALETE BİLE ARABA İLE GİDİYORUZ”

Manken Burat Başoğlu “Toplum olarak rahata ve lükse o kadar alıştık ki bırakın spor yapmayı neredeyse tuvalete bile araba ile gidiyoruz, hareketsizlik son yıllarda en üst seviyeye ulaştı, bu nedenle bende bugün takım elbise giyerek pedal çeviriyorum çünkü sağlıklı olmak için günde bir miktar hareket yapsak yürüsek bisiklete binsek yeterli. İllede spor malzemesi olması gerekmiyor” dedi.

ÜÇ SAATTE 800 KİŞİ KATILDI.

Üç saatte yaklaşık 800 vatandaşın katıldığı etkinlikte hareketsizliğin bahane olamayacağını belirten Asuman Krause; “Gördüğünüz gibi alış veriş merkezlerinde, marinada , sokakta, her yerde hareket edebiliriz, durup oturmak yemek içmek gibi hareketlilikte bir yaşam tarzı haline getirilmeli, son yıllarda hareketsiz bir toplum haline geldik, hareketlilik ile birlikte daha sağlıklı ve daha mutlu bir toplum haline gelebiliriz. Bu nedenle bende hergün spor yapmama rağmen bugün bu etkinlikte vatandaşlarla birlikte olmak istedim, gördüğünüz gibi günlük kıyafetim ile geldim” dedi.

TOPLUMLUN YÜZDE 72’Sİ 15 DAKİKADAN DAHA AZ HAREKET EDİYOR

Genel Müdür Ömer Totuş ise iki yıl önce AVM’lerde başlayan etkinliğin hızla farklı mekanlara yayıldığını belirterek “Etkinliğimize katılan vatandaşlarımızın sayısı hızla artıyor. Hareketli yaşam kendi kendimizi sağlıklı bir geleceğe hazırlamak için çok önemlidir. Özellikle ailelerin, büyüklerin, yöneticilerin, sivil toplum örgütlerinin, bu tür geniş mekan yöneticilerinin sosyal sağlığımıza destek verme anlamında da bu organizasyonlara katkı sağlamalarını arzu ediyoruz. Türk toplumunun yüzde 72 si günde 15 dakikadan az hareket ediyor. Bu gelecek nesillerimiz içinde çok önemli bir sorun. Bu konuda bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Bu nedenle yaz aylarında bu etkinliğimiz sahillere plajlarada inecek. Bu etkinliği Bursa ve İzmir’de devam ettireceğiz. Bütün amacımız hareket etmek için herhangi bir kıyafet gerekmediğini mekan gerekmediğini bulundukları yerde yapabilirler. İstanbul’daki AVM lerde yaptığımız etkinliklere özellikle hafta sonlarında yaklaşık 30 bin kişi katılıyor, buda önemli bir rakam. Bu etkinlikle farkındalık yaratıp yediden yetmişe herkese hareketlilik bilincini aşılamak istiyoruz” dedi.