EtkinliklerSergi

PLAJ TAŞLARI VE DENİZ KABUKLULARI TABLO OLDU

Bodrum’da  bir sitenin bekçiliğini yapan Mevlüt Çıraroğlu iki  yıl önce başladığı deniz taşları, kabuklu böcekler ve doğal malzemelerle yaptığı tablolarla görenleri şaşkına çeviriyor. Eserleri beş yıldızlı otellerde satışa sunulan ve  tek bir sergi açmayan Çırakoğlu’na ilk sergi teklifi ABD’den geldi.

Bodrum Torba’da Mavi Evler sitesinin bekçiliğini ve bahçıvanlığını yapan Konya’nın Bozkır ilçesi  Dereiçi köyünden gelerek, Bodrum’da yaşamaya başlayan, Mevlüt Çırakoğlu eşi Gülay Çırakoğlu  ile birlikte deniz kenarından topladığı plaj taşları, çakıl taşları, kurumuş deniz kabukluları, ağaç dalları , kabukları ve yaprakları ile yaptığı tablolar görenleri şaşkına çeviriyor.

 

TÜRKİYE’DE SERGİ AÇMADAN ABD’DEN TEKLİF GELDİ

Çalıştığı sitenin bir köşesine kurduğu brandadan açık havca atölyesinde inanılmaz tablolar üreten Çırakoğlu’nun eserleri Bodrum’un beş yıldızlı otellerinde satışa sunulmaya başlarken, Amerika’nın Las Vegas şehrinde yaşayan  Türk iş adamlarından Hakan Altunbaş’ tan  Miami ve Boston’da sergi açma teklifi  geldi. Plaj taşlarından yaptığı eserlerinde insan sevgisi, doğa ve hayvan figürlerine yer veren ve   Türkiye’deki birçok sanatçı ve yönetmene eserlerinden sattığını ve taleplere yetişmekte güçlük çektiğini belirten Çırakoğlu “ Yaklaşık iki yıl önce eşimle plaj taşlarını ve yengeç, ıstakoz, deniz yıldızı gibi deniz kabuklularının ölülerini toplayarak hoby olarak başladığım eserlerimi görüp  beğenenler satın almayı teklif edince önce hayır dedim ancak sonra ikna olup yapmaya ve geliştirmeye başladım. Şu anda beş yıldızlı tatil köylerinde eserlerim satılıyor büyük rağbette var. Henüz Bodrum’da tek bir sergi bile açmadım, ama ABD’de yaşayan ve eserlerimi gören Türk iş adamı Hakan Altunbaş eserlerimin ABD ‘ de mutlaka tanıtılması gerektiğini söyledi bende kabul ettim. Önümüzdeki ekim- kasım ayında sanırım eserlerimi ABD’ye götüreceğiz. Amacım doğanın bize verdiği güzelliklerin farkına vararak koruma bilincini geliştirmek” dedi.