GeziTurizm

ALAÇATI OT FESTİVALİ

Yurtiçi konsept turlarıyla Türkiye’nin zengin kültür mozaiğini keşfetmek isteyenlere Prontotour’dan Alaçatı Ot Festivali.

Yurtdışı sektör lideri Prontotour, yurtiçi konsept turlarıyla da benzersiz deneyimler yaşatıyor. 8-10 Nisan 2016 tarihleri arasında 7.si gerçekleşecek olan Alaçatı Ot Festivali’nde seyahatseverler, Ege’nin eşsiz coğrafyasından sofralara gelen yöresel lezzetlerin tadına bakma şansı yakalıyor.

Alaçatı’nın kaybolan lezzetlerini keşfetmek için çıkılan yolda, ilk durak Urla. On iki Ionya kentinden biri olan Klazomenai Antik Kenti gezisi esnasında, kayıtlara geçmiş en eski zeytinyağı işliğini ve Ege Denizi’nin iki kıyısı arasında bilinen en eski ulaşım aracı olan Kiklat’ların yapıldığı, Kiklat Tersanesi gezilecek yerler arasında. Eski Çeşme yolu güzergahından gidilen Uzundere’de bulunan Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde geçmişten günümüze, zeytinin yağa dönüşme serüveni anlatılıyor.

Seyahat tutkunları Alaçatı ve civar köylerinden toplanan yöresel otların ve bu otlardan yapılan taze baharatların sergilendiği meşhur Alaçatı Pazarı’nı gezerken, yerel Ege otları hakkındaki bilgi haznesini zenginleştiriyor. Seyahatseverler, festival etkinliklerinden olan yemek yarışmalarını izleme ve yemekleri test etme esnasında ilginç fotoğraf kareleri yakalarken, eşsiz lezzetlerin tadına bakıyor.

Ege üzümlerinin başrolünü üstlendiği Şarap serüvenini yerinde keşfedecek olan seyahatseverler, şarap kültürü hakkında bilgilerini tazelerken, Urla Şarapçılık & Şarap tadımı atölye çalışmasını gerçekleştiriyor.

Ayrıntılı Bilgi: www.prontotour.com