AKUT 20 YAŞINDA

Bodrum Arama Kurtarma Derneği’nin (AKUT) 20’nci kuruluş yıldönümü etkinliğinde gönüllülük esasına göre çalıştıklarını söyleyen dernek başkanı Nasuh Mahruki “AKUT birkaç bin kişilik aile. Sadece genel merkezdeki sekretaryadaki 3 arkadaşımız maaşlı” dedi. Bodrum’da 8 yıl önce kurulan AKUT Bodrum Ekibi’nin en sahipliğinde, Ayana Restoran’da AKUT’un 20’nci kuruluş yıl dönümü kapsamında bir gece düzenlendi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı gecenin açılış konuşmasında AKUT Bodrum Ekip Lideri Sadettin Uslu, bugüne kadar 152 operasyonda görev aldıklarını, 21500 öğrenci ve yetişkini afet bilinçlendirme semineri verdiklerini söyledi.
AKUT’un tamamen gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkesi ile hareket ettiğini belirten Nasuh Mahruki ise AKUT’un dünya çapında tanındığını söyledi. AKUT’un Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’nin ilk, dünyada ise 8’inci sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Mahruki; “Yurt içi ve yurt dışında katıldığımız arama kurtarma görevlerinde hem Türk Milletini hem de Birleşmiş Milletleri temsil ederek hareket ediyoruz. Yurt dışında katıldığımız operasyonların kamu diplomasisi ve insani diplomasi anlamında çok önemli bir yeri var. Çünkü uluslar arası ilişkiler sadece devletlerin resmi ilişkileri üzerinden yürümüyor. Farklı alanlarda da yürüyor. Sivil toplumda bunlardan biri. Biz 17 Ağustos depremini yaşadık. Ne olduğunu biliyoruz. O çaresizliği, o kimsesizliği, gelen her yardıma muhtaç olmayı, el uzatana sıcak yaklaştığımızı çok iyi biliyoruz. Bizde yurt dışında afete uğramış ülkelere gittiğimiz zaman en üst düzeyde takdir ediliyor. Türk insanının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, özverisini, çalışkanlığını dünya meselelerine sahip çıkmasını, zorda kalana yardımcı olmasını gösteriyor ve ifade ediyor. İnsani diplomasi başarısını elde ediyor.
AKUT’un katıldığı ilk yurt dışı afet görevi Atina depremiydi. Bu olaydan sonra Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos resmi olarak AKUT’u kabul etmiş ve devlet teşekkürü sunmuştu” dedi.
36 ayrı ekipleri olduğunu ve kuruluşlarından bu yana 2100’ün üzerinde arama kurtarma görevi yaptıklarını ifade eden Mahruki, AKUT’un en önemli gücünün gönüllülük olduğunu vurguladığı sözlerinde şunları söyledi:
“Bütün AKUT yapılanmasında sadece genel merkezdeki sekretaryadaki 3 arkadaşımız maaşlı. Onun dışında 700’den fazlası kadın gönüllü olmak üzere 2100’ ün üzerinde gönüllümüz var. Bu tabi ki muazzam bir güç. Çarpan etkisi en yüksek olan nitelikli insan gücüne para vermiyoruz. AKUT birkaç bin kişiden oluşan bir aile”
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’unda aralarında yer aldığı, AKUT Bodrum Ekibi’ni destekleyenlere plaket verildiği gecede ayrıca açık artırma ile ressam Sina Mirel’in ‘AKUT’ temalı tablosunun da yer aldığı tablolar ve el dokuması Milas halısı açık artırma ile satıldı. Açık artırmanın Bodrum’da yapılması planlanan AKUT’un yeni operasyon merkezi için düzenlediği öğrenildi. Gece, canlı müzik eşliğinde devam etti.