DALGIÇLAR GÜMÜŞLÜK’TE DENİZİ TEMİZLEDİ

“Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen ve Bodrum Belediyesi Dalış Ekibinin çalışmalarıyla gerçekleştirilen “Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası” bu hafta Gümüşlük’te devam etti.

Toplumda çevre bilincinin ve çevreye duyarlılığın artırılmasını sağlamak amacıyla Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği “Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası” çalışmaları sürüyor. Bu hafta Bodrum’un Gümüşlük Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Gümüşlük Muhtarı Zeki Pay katılırken Gümüşlük Kemal Durmaz Ortaokulu öğrencileri, limanda bulunan balıkçı tekneleri ve Turgutreis Denizciler Derneği de çalışmalara destek oldu. Dalgıçlar ayrıca yakın mesafede bulunan Tavşan adası etrafında da deniz dibi temizliği yaptı.

Bu hafta Bodrum Belediyesi’nin dalış ekibi ile birlikte gönüllü dalgıçlar da temizliğe katılarak destek verdi. Bu yıl ikincisi yapılan etkinlikte ilk defa bir kadın dalgıç da yer aldı. Projenin ilk kadın dalgıcı olan Kader Ayran, deniz altında bambaşka bir dünyanın olduğunu ve o dünyaya insanların saygı duyması gerektiğini söyledi.

Gümüşlük’te yaşayan Era adındaki sevimli bir köpek de denize atlayarak zaman zaman dalgıçlara yardımcı oldu.

Etkinliğe katılan öğrencilere çöplerin doğaya verdiği zararlar ile ilgili bilgiler veren Bodrum Belediyesi Çevre Mühendisi Ahmet Acar, “Toplanan bu atık maddeler cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüme gönderiliyor. Oradan da karşımıza yeni ürünler olarak geri dönüyor. Atık maddeleri tekrar kazanmak için çevre temizliği konusunda çok duyarlı olmamız gerekiyor.” dedi.

Deniz dibi temizliğinde plastik, cam, ahşap, lastik, alüminyum, metal parçalar ile yanabilen ve kompozit atıklar su yüzüne çıkarıldı. Atıkların arasında akü ve çok sayıda halı-kilim gibi malzemelerin bulunması ise dikkat çekti. Denizden çıkarılan atıklar, belediye temizlik işleri ekipleri tarafından ayrıştırma ve ölçümleme işlemleri için kıyıda belirlenen atık alanına taşındı.

73 kg plastik, 50 kg metal, 52 kg cam, 25 kg lastik, 192 kg tekstil ve kompozit atık, 79 kg ahşap, 16 kg alüminyum, 26 kg tehlikeli atık (akü) olmak üzere denizden yaklaşık 3 metreküpe tekabül eden toplam 513 kg atık çıkarıldı.

Deniz Dibi Temizliği Programı:
27 Nisan : Yalıkavak
04 Mayıs : Gündoğan
11 Mayıs : Türkbükü
18 Mayıs : Gölköy