Güncel

“Deniz Dibi Temizliği” Güvercinlik’te devam etti

“Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla Bodrum Belediyesi tarafından düzenlenen “Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası” Güvercinlik’te devam etti.

Etkinlik kapsamında yapılan çalışmalara, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile eşi Hülya Kocadon, Bodrum Belediyesi Meclis Üyeleri, Güvercinlik Mahallesi Muhtarı Mehmet Gereme, Karia Rotary Kulübü Başkanı Mustafa Öztabak ve beraberindekiler, Bodrum Su Sporları Kulübü Derneği Başkanı Bedri Sincar, Güvercinlik Sudi Özkan İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, öğretmenleri ile yurtdışından öğrenci ve öğretmenlerle vatandaşlar katıldı.

Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmalarda denizden çok sayıda cam şişe, plastik malzeme ve araç lastiklerinin yanı sıra yatak, çaydanlık, batık sandal ve koltuk değneği gibi nesneler de çıkarıldı.

“Yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir hayat için bu temizliklerin yapılması lazım”

Başkan Kocadon, çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada; “Yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir hayat için bu temizliklerin yapılması lazım. Burada, öğrenci arkadaşlarımızla, sivil toplum örgütleriyle hatta yurt dışından gelmiş misafirlerimizle; hem belediyemizin dalgıçları hem de halkımızdan gönüllü dalgıçlarla üç aylık bir süre içinde iyi bir katılımla bu temizlikler yapılıyor. Öncelikle bütün bu çalışmalarda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ama artık denizden ekmeğini yiyen, özellikle turizm bölgesi olan Bodrum’da hiç kimse bu kolay yolu seçmesin. Denizde dolaşan, katı ve sıvı atıkları toplayan teknelerimiz var. Bu atıkları denize atmakla sadece geleceğimizi yok ediyoruz. Bunun farkında değiliz. Bu güzellikleri hep beraber hatta torunlarımız bile yaşasın. Bunun için bu temizliklere devam edeceğiz ” dedi. Başkan Kocadon etkinliğe katılan Karia Rotary üyelerine de teşekkür etti.

Güvercinlik Sudi Özkan İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine bir sunum yapan Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Engin Doğan, doğaya atılan bu atıkların çevreye verdiği zararları anlattı.

Çalışmaları inceleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, öğrencilerle de bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

 

Deniz Dibi Temizliği Etkinlik Programı:

02 Mart             : Yalıçiftlik

09 Mart             : Gümbet

16 Mart             : Bitez

23 Mart             : Ortakent

30 Mart             : Akyarlar

06 Nisan           : Turgutreis

13 Nisan           : Kadıkalesi

20 Nisan           : Gümüşlük

27 Nisan           : Yalıkavak

04 Mayıs           : Gündoğan

11 Mayıs           : Türkbükü

18 Mayıs           : Gölköy

25 Mayıs           : Torba

08 Haziran        : Kumbahçe