GüncelManşetTurizm

Fatimilere Ait 900 Yıllık Cam Taşıyan Ticaret Teknesi Bulundu

DOKUZ Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda  Marmaris Bozburun açıklarında Fatimilere ait 900 yıllık cam batığı bulunduğu belirtildi.30 metre derinlikteki ticaret gemisinin 1 ton cam taşıdığı belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER) Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. A. Harun Özdaş başkanlığında yürütülen Sualtı Arkeolojik Araştırmaları’nın 2015 yılı çalışmaları tamamlandı. Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen “Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Projesi” kapsamında yürütülen Türkiye Kıyıları Batık Envanteri çalışmalarında özellikle Akdeniz’deki ticaret gemileri üzerinde yoğunlaşıldı.

SU ALTI HAZİNELERİ TEKER TEKER KAYIT ALTINA ALINIYOR

Özdaş yaptığı açıklamada  Ege ve Güneybatı Akdeniz Kıyıları Batık Envanteri  ve Sualtı Arkeolojik Araştırmalarında 2015 yılında toplam 15 kişilik bir ekip görev aldığını ve  sualtı video çekimlerini ise daha önce Haluk Cecan’la birlikte çalışan profesyonel kameramanlar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Proje kapsamında Antalya ile Çanakkale arasında yer alan kıyılar ayrıntılı bir şekilde araştırılarak sualtında bulunan batıklar, seramikler, çapalar, demirleme bölgeleri, mimari kalıntılar ve limanlar kayıt altına alındığını belirten Özdaş “Bu araştırmalar sırasında arkeolojik kayıtların yanı sıra deniz jeolojisi, biyolojisi ve diğer bilim dallarına kaynak sağlayacak bilgiler de toplanmıştır. Oşinografik ve jeolojik yapılara ilişkin veriler ile kıyı bölgelerindeki incelemelerde liman yapılarının sualtında kalma sebepleri, depremsellik ve deniz seviyesi değişimlerine ilişkin önemli sonuçlara ulaşılmıştır. Bu nedenle çalışmalara sadece sualtı arkeologları değil, deniz jeofizikçileri ve biyologları da katılmıştır. Ülkemizde ilk defa sistematik ve bilimsel sualtı arkeolojik çalışmalar, “Türkiye Batık Envanteri Projesi” kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz bilimleri Teknolojisi Enstitüsü tarafından başlatılmış olup, bu çalışmalarda üniversitemize ait ı K. Piri Reis araştırma gemiside görev almıştır” dedi.

FATİMİLERE AİT CAM BATIĞI BULUNDU.

Özdaş  2015 yılında  keşfedilen batıklar  arasında en dikkat çekici olanının  Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bozburun mahallesi açıklarında  30 metre derinlikte ve 200 metrelik bir alana yayılmış olan MS.11-12. yy’a ait Fatimiler’e ait bir Cam Batığı teknesinde   yüzlerce parçadan oluşan yaklaşık 1 ton cam külçenin yanı sıra, küçük şişelere de rastlandığını belirterek  “Böylece ilk kez bir  cam batığını kayıtlarına geçirmiş oldu. Batık alanında bulunan kalıntılar, günümüzden yaklaşık 1000 yıl önce Doğu Akdeniz’den yola çıkan ve cam taşıyan ticaret gemilerinin rotaları ve uğradıkları limanlar hakkında önemli bilgiler veriyor.  Bu nedenle Akdeniz medeniyetleri arasındaki ilişkiler her zaman deniz yoluyla olmuş, çatışma ve uzlaşmalar su altında iz bırakmıştır. Ticari ürünlerin yanı sıra, akıl ve fikirler de insanlarla gemilerde taşınmış ve farklı kültürlere ulaştırılmıştır.  Akdeniz medeniyetlerinin denizlerdeki izleri ve Ege’yle olan ilişkileri bu proje kapsamında açıklık kazanmaktadır. Akdeniz havzasında gelişen bu medeniyetleri deniz alanındaki çalışmalar ve bilgiler olmadan anlamak ve hipotezler üretmek mümkün olamayacaktır” dedi.