Flamingolardan Tablo Gibi Manzara

Havaların sıcak gitmesi nedeniyle Muğla’nın Bodrum ilçesi ile Milas ilçesi arasındaki koruma altında bulunan  Tuzla sulak alanına gelen yaklaşık 3000 flamingo renkli görüntülere sahne oldu. Genellikle mart nisan ayında gelen ve göç yolları üzerinde bulunan Tuzla sulak alanında iki ay konaklayan  flamingoların yanlarında yavrularınında olduğu görüldü.

Bodrum ile Milas arasındaki karayolu kenarında bulunan ve 380 hektarlık alana sahip Tuzla Sulak Alanı Doğal Tabiat Parkı’na hafta sonunda sürüler halinde gelen allı turnada denilen flamingolar güzellikleri ve ortaya koydukları manzaralarla görenleri şaşırtıyor.

Sulak alandaki flamingoları yaklaşık 9 yıldır gözlemlediğini belirten kuş gözlemcisi Zuhal Çalışkan (42) “Sulak alan ve yöresi son yıllarda aşırı betonlaşma ve sulak alana akan nehirlerin atıklar aracılığı ile kirlenmesi nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Buna rağmen sulak alan besin zenginliğinden bir şey yitirmedi, doğa direndi.  İç bölgelerde havaların aniden soğuması göllerin buzlanması üzerine Flamingolar güney Ege’de Bafa Gölü ve Tuzla sulak alanına gelmeye başladılar. Bodrum ve bölgesinde uygun hava koşulları nedeniyle yavrularınıda burada uzun mesafeli uçuşlara kadar büyütebilecek ve barınabilecek olan flamingolar sadece yerli halkın değil turistlerinde büyük ilgisini çekiyor” dedi.