FARKLI KÜLTÜRLER BODRUM’DA PASKALYADA BULUŞTU

Bodrum’da yerleşik olarak yaşamakta olan Ortodoks Hristiyanlar Paskalya’yı kutladılar. Bitez’de bulunan Tatlıkaşığı&Kalina Kafe’nin ev sahipliği yaptığı Paskalya kutlamasına ilçede yaşayan ve sekiz farklı ülkeden olan 150 kişi katıldı. İrina Goliakevych ve Şadan Gündoğ Erkurt’un organize ettikleri Paskalya kutlaması Bodrum’da yaşayan farklı kültürler ile beraberce kutlandı. Organizasyonu yapanlar, özellikle kültürlerin iç içe ve beraberce yaşaması gerekliliğini vurguladılar.
Bodrum’da yaşayan yerleşik yabancılar, en büyük bayramları olan Ortodoks Paskalyasını kutladılar. Bunun için geleneklerine uygun olarak ailece ve dostlarıyla birlikte Bitez’de ki, Tatlıkaşığı&Kalina Kafe’de düzenlenen Paskalya şenliğinde bir araya geldi. Renkli yumurtaların dağıtıldığı , oyunların oynandığı etkinlik yaklaşık sekiz saat sürdü.
Ortadoks İrina Goliakevych Paskalya kutlamasının önemine değinerek; “ HZ. İsa ölümü ardından, 3 gün sonra yeniden diriliyor ve bu hayatın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bu gün burada yapılan etkinliğe Yunan ve Rus Ortodokslar başta olmak üzere ev sahibi Türk Müslüman kardeşlerimizde katıldı. Gregoryan takvimine göre bu yıl Nisan ayı sonu ile Mayıs ayının başına denk gelen bu Pazar günü Paskalyamızı tertiplemeyi uygun bulduk. Ortak kültürlerin buluşması ile akşam saatlerine kadar güzel bir gün geçirdik” dedi.
Ev sahibi Şadan Gündoğ Erkurt ise Bodrum’da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların Türklerle kaynaşmaları açısından düzenlenen etkinliğin amacına ulaştığını belirterek 2yaşamak için ilçemizi seçen konuklarımıza kendi ülkelerindeymiş hissini yaşattığımız için çok mutluyuz. “ dedi.
Paskalya etkinliğinde çocuklara yönelik müzik eşliğinde eğlenceli oyunlar düzenlendi boyanmış yumurtalar armağan edildi.