Yat

500GT ALTINDA AMA BEKLENTİLERİN ÜSTÜNDEKİ YAT: “STELLA”

Red Yacht Design’in iddialı ve yalın tasarım anlayışı ile Mengi Yay Tersanesi için tasarladığı “Stella”, 50 metre tam boya sahip ve ince silüeti ile 500GT altında bir yat…
Red Yacht Design’in Mengi Yay Tersanesi için tasarladığı “Stella”, dış tasarımında kesintisiz uzanan sofistike stil çizgileri ile daha saf ve yalın bir tasarıma ulaşırken 50 metre tam boyu ve 500GT altında kalan hacmi ile beklentilerin üstüne çıkıyor.
Alışılagelmiş şapkalı tasarımlardan farklı düşünülen kaptan köprüsünde üst binadan dışarı taşan camlar, hem gün ışığının daha fazla içeri girmesini hem de görüş alanının genişlemesini sağlıyor. Master kabine özel yapılmış SPA alanının üzerine yerleştirilen skylight’da camların farklı bir kullanımı ortaya çıkıyor.
“Stella”nın dış açık alanları toplamda 280 m2’dir. Beach area olarak adlandırılan kıçtaki dev lounge havuzun yanı sıra farklı kademelerde güneşin, açık havanın ve denizin keyfine varılabilecek oturma, uzanma ve güneşlenme bölümlerinden oluşuyor. Bu alanın hemen altında ise jet skiler, dalış tüpleri, su oyuncakları ve 6 metrelik bir tender için ayrılan garaj bölümü yer alıyor. Üst güneşlenme alanı, geniş cam kapılarla ayrıldığı lounge ile birleşerek dev bir partiye ev sahipliği yapabilecek kadar büyük bir açık alana dönüşebiliyor. Aynı zamanda üst güneşlenme alanı-lounge ikilisi başka bir yerleşim seçeneğinde master kamara ve master deck olarak da kullanılabiliyor.
“Stella”nın yerleşiminin önceliğinde tekne sahibinin mahremiyeti ve konforu yer aldığı için ön kısımda master kamara, çalışma alanı, giyinme odası, banyo ve master’a özel spa alanı yer alıyor. Yalnızca tekne sahibinin kullanımında olan balkonlar, tek tuşla hem sancak hem iskelede açılan balkon ve küpeşteler, mürettebatın müdahalesi olmadan kesintisiz deniz keyfini yaşatıyor. Master kamara tavanındaki skylight, yalnızca mekanı çok daha aydınlık ve ferah yapmakla kalmıyor, yanlardan açılan balkonlarla birlikte açıklık hissiyatını en üst düzeye taşıyor.
Alt güvertesinde bulunan 4 geniş kamarası ile 8 kişiye kadar misafirlerini en konforlu şekilde ağırlayabilen “Stella”, ön tarafta mürettebat için ayrılan bölümde mürettebatın da tüm ihtiyacını karşılayabiliyor.
İç mekan stilinin dış tasarımla tam bir bütünlük ve uyum içinde olduğu “Stella”nın büyük dış camları, içindeki açık, yumuşak ve natürel tonlarla iş birliği yapıyor ve oldukça ferah ve hacimli iç mekanlar sağlıyor. Açık hava hissiyatının iç mekanda da hissedilmesi Stella’yı farklı kılıyor.
Performans süper yatı olarak tasarlanan “Stella”, sunduğu iç hacim, stil, güven ve ekonomik yakıt tüketimi sayesinde bütüncül bir müşteri deneyimi sunuyor.
Mengi Yay Tersanesi’nin çelik ve alüminyum alanındaki uzmanlığı göz önüne alınarak “Stella”nın gövdesi çelik, üst binası ise alüminyum olarak tasarlandı. Yarı deplasman hızlı tekne gövdesi sayesinde 2X M90 2720kw Mtu ana makineyle birlikte 24knot maksimum hıza erişebiliyor. Hem yüksek hızda seyir imkanı sağlayan hem de cruise hızı olan 14knot’ta daha ekonomik bir seyahat imkanı sunan “Stella”, ayrıca 60.000lt yakıt kapasitesi ve düşük yakıt tüketimi sayesinde yakıt almadan 3000 nautical mile yapabiliyor.
“Stella”nın yalın tasarımları, üretim kolaylığı sağlayan yüzeyler oluşturuyor. Red Yacht Design’in Mengi Yay Tersanesi için tasarladığı “Stella”, tersanenin üretim deneyimleri ile 24 ay gibi kısa bir sürede suya kavuşabilecek.
TEKNİK ÖZELLİKLER
Tam Boy : 49.8m.
Su Hattı Boyu : 48m.
Genişlik : 9m.
Su Çekimi : 2.3m.
Tekne Tipi : Hızlı Yarı Deplasman
Tekne Malzemesi : Çelik
Üst Bina Malzemesi : Alüminyum
Gros Tonnaj : 498GT
Deplasman (%50 doluluk) : 390t
KAPASİTELER
Yakıt Kapasitesi : 60.000litre
Temiz Su : 12.000litre
Siyah & Gri Su : 4.000litre
PERFORMANS
Ana Makine : 2 X MTU 16V 4000 M90 2720kw
Max Hız : 24knots
Seyir Hızı: 14 knots
Seyir Hızında Menzil : 3.000 Deniz Mili
Tam Boy : 49.8m.
Su Hattı Boyu: 48m.
Genişlik: 9m.

Home