Güncel

YAZIN “EN”LERİ AÇIKLANDI

The Brand Age Dergisi ile Xsights Araştırma ve Danışmanlık işbirliğinde gerçekleştirilen “Summer Hits 2016: Yazın Sevilen Markaları” araştırması sonuçlandı. Araştırmaya göre, yazın en sevilen markası Algida, yaza en çok yakışan ünlü isim Tarkan, yazın şarkısı Bağdat, yaz tatilinin adresi ise Bodrum.

Tüketici üzerinde yazın neşesini ve enerjisini en iyi hissettiren yani yazın en sevilen markalarının belirlendiği araştırmada veriler gösteriyor ki; yaz, tüketicide aşk ve mutluluğu çağrıştırıyor. Tüketiciyi kendine aşık etmek isteyen markalar, yazın bu enerjisini ve neşesini fırsata çevirerek tüketici zihninde de lider oluyor. İşte markasından şarkısına, ünlüsünden tatil beldesine kadar yaza damgasını vuranlar…

Yazın en sevilen markası Algida

Türkiye genelinde yapılan araştırmada yazı en iyi anlatan ve en sevilen markalar 10 farklı kategoride sorgulandı. Bu kategoriler arasında genel toplamda Algida markası (%32) birinciliği alırken, Coco Cola (%20) ikinci, Ülker (%7) üçüncü oldu. Dondurma kategorisinde her beş kişiden üçü yazı en iyi anlatan marka olarak Algida’yı belirtirken, markaya ait diğer ürünlerden Magnum ve Cornetto’nun de sonuçlara eklenmesi ile bu oran her beş kişiden dörde yükseliyor. Yazın en sevilen reklamı sorgulandığında da ilk sırayı %52 oranla yine Algida markası aldı. Hemen akabinde %19 ile Coca-Cola gelirken, üçüncülüğü de %8 ile Ülker aldı.

Yaz erkekler için “aşk”, kadınlar için “mutluluk” demek

Yazı en iyi anlatan markalar araştırılırken yaz mevsiminin kişiler üzerinde hangi duyguları uyandırdığı da incelendi. Buna göre yaz, erkeklerde “aşk” duygusunu uyandırırken, kadınlar da ise daha çok “mutluluk” duygusunu uyandırıyor. Sevgi, rahatlık, heyecan ve mutluluk 18-24 yaş aralığındaki katılımcılarda öne çıkan duygular iken, neşe ve aşk ise 25-34 yaş aralığı için yazın uyandırdığı duygular olarak belirlendi.

Yaz mevsimine Tarkan yakışır

Katılımcıların yaza en yakıştırdığı ünlü ise Tarkan oldu. Göksel, erkek katılımcılar tarafından belirtilen bir isim olurken, Sinem Kobal ve Gülşen ise daha çok kadın katılımcılar tarafından belirtildi. 45-54 yaş arasındaki katılımcıların en çok belirttiği ünlü isim ise Hadise oldu.

Yazın şarkısı “Bağdat”

Katılımcıların favori yerli yaz şarkısı Beyaz ve Ayla Çelik’in birlikte seslendirdiği “Bağdat” şarkısı oldu. Yabancı şarkı olarak katılımcılar, Beyonce’nin “Halo” şarkısını yazın favori şarkısı olarak belirledi.

Yaz Bodrum’da başkadır

Araştırmada katılımcılara “nakit ve vakit” sıkıntıları olmadığı durumda nerede yazı geçirmek isteyecekleri soruldu. Bodrum, Fethiye ve Antalya en sık belirtilen yerler olurken, katılımcıların %32’si yurtdışını, %68’i ise yurtiçini tercih etti. Bodrum özellikle 18-24 yaş arasındaki katılımcıların en çok gitmek istediği yer olurken, Antalya 25-34 yaş grubunun gitmek istediği ilk yer oldu. 45-54 yaş grubunun en çok gitmek istediği yer ise Çeşme olarak belirlendi.

Yaz hiç bitmese ………….

Araştırma kapsamında katılımcılara “Yaz hiç bitmese…………….” cümlesini nasıl tamamlayacakları sorulduğunda; “hep tatil yapsak” cevabı en çok alınan cevap oldu. Hep uyusam, hep gezsek, doğalgaz yakmasak, aşk hep sürse, iş olmasa, sorumluluk olmasa, hep dondurma yesek de diğer cevaplar arasında yer aldı.