TÜRKİYE VE TUNUS GENÇLERİ TURGUT REİS’İ ANDI

Türkiye ve Tunus için ortak tarihi değere sahip olan Türk Denizci Turgut Reis’in anısına Tunus’tan gelen misafir gençlerin de katılımıyla ‘Turgut Reis Anma Programı’ düzenlendi.

Türkiye ve Tunus için ortak tarihi değere sahip olan Türk Denizci Turgut Reis’in anısına Tunus’tan gelen misafir gençlerin de katılımıyla Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde ‘Turgut Reis Anma Programı’ düzenlendi. Türkiye – Tunus Gençlik ve Spor Bakanlıkları tarafından yürütülen, Türkiye – Tunus Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Programı çerçevesinde,  T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Turgut Reis Tarih Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneğinin (TAKSAD) de proje paydaşı olduğu programa, Türkiye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öcalmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Hakan Dulkadiroğlu, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Turgut Reis Tarih, Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Eray Çakır, Tunus’tan gelen 21 kişilik kafile ve vatandaşlar katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öcalmaz, “ Ortak geçmişimizin izlerini taşıyan büyük gemici Amiral Turgut Reis’i anmak ve gelecek nesillere, doğru kaynaktan amacımıza uygun şekilde iletişimi sağlamayı hedefliyoruz. Tunus’tan gelen gençlerimiz ve Bodrum’lu gençlerimiz ile birlikte Amiral Turgut Reis’i anma programını onun ismini taşıyan bu topraklarda yaptığımızdan dolayı son derece mutluyuz. Bu program vesilesi ile ülkemizin, ilimiz genelindeki tarihi kültürel dokusu misafirlerimize aktarmak hem de, iki ülke arasındaki ortak konulara, tarihi değere Osmanlının büyük donanmasının komutanı Turgut Reis’i anma programı ile iki ülkenin gençleri arasındaki bu köprüyü kurmak şüphesiz ki öncelikli hedeflerimizden bir tanesidir. Bu programda emeği geçen herkese çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Dulkadiroğlu, “Turgut Reis iki kardeş ülkenin ortak değerlerinden bir tanesi.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Hakan Dulkadiroğlu, “Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Tunus Gençlik ve Spor yetkililerinin imzaladığı iki ülkenin ortaklaşa gerçekleştirdiği protokol kapsamında bugün burada Turgut Reis’i anma programını gerçekleştiriyoruz. Turgut Reis iki kardeş ülkenin ortak değerlerinden bir tanesidir. Bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tunus’tan gelen gençler ve Türk gençlerinin bu kardeşlik ilişkilerini çok daha ileriye götüreceklerine inandığını belirten Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, “Tunus’tan gelen misafirlerimizi Bodrum’da ağırlamaktan dolayı çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. İki ülke arasındaki ilişkiler inşallah daha üst düzeylere ulaştırılır. Turgut Reis bizim için çok önemli bir asker ve devlet adamı. Türk milleti için çok büyük yararları olmuştur. Bodrum’da doğmuş olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Turgut Reis’e Allahtan rahmet, yapılan çalışmaların da hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının sonrasında iki ülke yetkilileri birbirine hediye verdi. Tunus’tan gelen gençlere de hediye olarak Turgut Reis’in heykeli takdim edildi.

Açılış konuşmalarının ardından, Turgut Reis Tarih, Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Eray Çakır, “Turgut Reis’in hayatı, önemi ve Akdeniz dünyasında bıraktığı izler”, Marmara Üniversitesi fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Yard. Doç. Dr.Ümran Ay “1950 Cerbe Deniz Savaşı’nın bir edebi metinden okunması konularında sunum yaptı.  Sunumların ardında konferans soru cevap bölümüyle sona erdi.