TOPKAPI HANÇERİ REPLİKASI ABD’Yİ FETHETTİ!

‘Kültürel mirasın yeniden keşfi’ sloganı ile çalışmalarını sürdüren BKG’nin hazırladığı dünyaca ünlü Topkapı Hançeri Replikası ABD’nin reyting rekorları kıran dizisi BONES’un kahramanı oldu.

BKG’nin kültürel mirasın nesilden nesile aktarılması vizyonu ile replikasını hazırladığı eserlerden biri olan ve I. Mahmut’un emri üzerine 1741 yılında İran Şahı Nadir Şah’a hediye edilmek üzere yaptırdığı Topkapı Hançeri, ABD’nin sevilen yapımlarından BONES’un bir bölümüne hayat verdi.

Dünyanın en değerli hançeri olarak kabul edilen Topkapı Hançeri’nin BKG tarafından yapılan replika dizinin ‘Taçtaki Mücevher’ isimli 11. sezonunun 21. bölümünde ekranlarda yerini aldı. ABD’nin suç ve drama alanlarındaki en kült dizilerinden biri olan ve 11 yılı aşkın süredir devam eden BONES’da Topkapı Hançeri Replikası, senaryo gereği ‘Dünyadaki Kraliyet Mücevherleri’ isimli sergide sergilenmek üzereyken bir kuyumcudan çalınıyor.

Dizide yarım milyon dolar değer biçilen Topkapı Hançer Replikası, soyu XIV. Louis’e uzanan bir Fransız asilinin ölümüyle sonuçlanan bir cinayet vakasının en önemli bulguları arasında yer alırken, dizinin kahramanları ise cinayetin kapılarını aralamak için çalışıyor.

10 milyonu aşkın kişi tarafından izlenen ‘Taçtaki Mücevher’ bölümüyle, Topkapı Sarayı Müzesi’nin en nadide eserleri arasında yer alan Topkapı Sarayı Hançeri, tarihi önemi ve gerçek hikayesiyle tüm dünyayla buluştu.

Topkapı Hançeri’nin gerçek hikayesi…

  1. Mahmut’un hançeri yaptırmasının ardından hediyeyi Bağdat’a götürmek üzere yola çıkan elçilik heyeti, Nadir Şah’ın Bağdat’ta başlayan ayaklanmada öldürülmesi sebebiyle İstanbul’a geri döndü ve hançeri saray hazinesine teslim etti. Hançerin kabzası üzerinde 3-4 mm’lik üç zümrüt taş ve yine kabzanın en üst kısmındaki kapak üzerinde tek parça bir zümrüt taş bulunmaktadır. Kapaktaki zümrüt etrafında kesilmiş mücevherler, içinde ise bir saatin olduğu Hançer’in kını altın sırlar ve sepet içinde stilize hafif kabartma meyve mineleriyle süslenmiştir. Eşsiz güzelliği ve göz alıcı parıltısıyla bugün tüm dünyanın dikkatini çeken Topkapı Hançeri, sarayın Hazine Dairesi’nde sergilenmekte olup sarayın en değerli parçalarından biridir.

Kültürel hazinelerimizin replikaları müze mağazalarında!

BKG, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerdeki eserlerin replikalarını yapma hakkına sahip tek marka olarak, şimdiye kadar 70’in üzerinde replikayı hayata geçirdi. Topkapı Sarayı Müzesi başta

olmak üzere Ayasofya Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Antalya Arkeoloji Müzesi, Efes Müzesi, Truva Müzesi, Gaziantep Zeugma Müzesi gibi birçok önemli müzemizden eserlerin sertifikalı kopyaları müze mağazalarında tarihseverleri bekliyor.