OXFORD’DA SAKATAT KÜLTÜRÜNÜ ANLATTI

Oxford Food Symposium’da Pelin Dumanlı ülkemizin Sakatat kültürünü anlattı. 

Yemek kültürü araştırmacılarının, gıda konusunda uzmanların, gastronomi meraklılarının ve şeflerin her yıl iple çektiği dünyanın en prestijli sempozyumuna bu yıl ülkemizden genç şef ve yemek kültürü araştırmacısı Pelin Dumanlı da katıldı.

İngiltere, Oxford Üniversitesinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği gıda sempozyumunun bu yılki teması Offal yani Sakatat idi. Sadece bildiğimiz sakatat da değil aslında, reddedilmiş, çöp sayılan, değer görmeyen gıda ürünleri de offal kategorisinde kabul edilip, farklı perspektiflerden işlendi.

8-10 Temmuz Tarihlerinde St Catherine’s College’da düzenlenen sempozyumda Pelin Dumanlı’yı Hacıdan markası ve firma sahiplerinden Aluş ailesi destekledi. Sakatat sektörünün en büyük markası Hacıdan’ın temelleri 2006 yılında atılmış ve  marka değişimin hep bir adım önünde giderek, sakatat üretiminde farklılıklar yaratmıştır. Böylece sektörün; başarılı üretici ve tedarikçi şirketlerinden biri haline gelmiştir. Hacıdan Et ve Sakatat sadece ülke içinde değil, yurt dışında da desteklediği bu tarz akademik projelerle, sektörde öncü olmaya devam edecek.

Pelin Dumanlı, Liver For Cats & Kids: The Fall Of Offal In Istanbul Cuisine konulu sunumunda, İstanbul Mutfağında Sakatat’ın nasıl varolduğunu ve sonra da özellikle yemek kitaplarında nasıl yavaş yavaş değişime uğradığını 27 ülkeden gelen katılımcılara anlattı.

Sempozyum Hakkında Daha Fazla

“Oxford Gıda Sempozyumu” ilk olarak 1981 yılında düzenlenmiş ve düzenlendiği yıldan bu yana en önemli yemek sempozyumu olarak bilinmektedir. Sempozyum her yıl, dünyanın birçok ülkesinden gelen ve dünyanın en önemli yemek yazarları, şefleri, gurmeleri ve tarihçileri bir araya getiriyor. Sempozyum kapsamında, yıl sonunda 30 ila 40 arasında bildiri yayınlanmakta ve yapılan sunumlar kayıt altına alınarak açık kaynak olarak websitelerinde paylaşılmakta.