ÖĞRENCİLERDEN KİTAP

Bodrum’da, bir ortaokulda 38 öğrencinin kendi adlarına, yazdıkları ile birer kitap bastırıldı. Yazılanlar arasındaki şiirlerden yapılan derleme ile de  39’uncu kitap olarak “Gönül pınarından damlalar’ adlı bir kitap daha basıldı.

Mumcular Fuat Erten Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencileri, Türkçe öğretmenleri Pelin Yatmaz önderliğinde, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Dönemi başladıktan sonra şiir ve öykü yazma çalışması yapmaya başladı. ‘Genç Kalemler Projesi’ kapsamında  ‘Yazmak bizim işimiz’  sloganı ile çalışmalarını sürdüren öğrenciler şiir, öykünün yanı sıra masal ve  fabl denemeleri yaptı.  Eğitim öğretim döneminin ikinci yarısından itibaren yapılan çalışmalar iyice şekillenmeye başladı.  38 öğrenci yazdıkları ile bir kitap çıkarmaya karar verdi. Türkçe öğretmeni Pelin Yatmaz, öğrencilerin yazdıkları kontrol edip,  bilgisayar ortamına aktarılması sağladı.   Her bir öğrencinin yazdıkları 25 ile 50 sayfa arasında değişirken gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından kitap olarak bastırıldı. Yapılan bu çalışma ile ilgili Mumcular Düğün Salonu’nda tanıtım etkinliği düzenlendi.

“MESLEK HAYATIMIN EN GÜZEL ANINI YAŞIYORUM”

Etkinliğe katılan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, kitap yazan öğrencileri kastederek “Onlara çocuk derken biraz utanıyorum. Çünkü bu eserler çocukların ortaya koyabileceği bir eser değil. Büyük gönüllerin, akılların ortaya koyabileceği bir iş. Büyük gurur duyuyorum. Bir yöneticinin bundan daha mutlu olabileceği bir an yoktur. Meslek hayatımın en güzel anını yaşıyorum” dedi.

ÖĞRENCİLERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Öğrenciler, yazmaya devam ettikçe ortaya güzel şeyler çıktığını ve daha çok yazmak istediklerini anlattı. Yaramaz köpek adlı kitabı yazan Gökdeniz Seymen Özkan “İlk başta ortaya böyle bir şey çıkacağına inanmadık.  Ama sonradan her şey güzel oldu.  Gelecekte daha fazla yazmayı planlıyorum” dedi. ‘Sabahın ilk saati’ adlı şiir kitabını yazan Sıla Sarı ise,  yaşadıklarından ve çevreden esinlenerek yazdığını söyledi. Öğrenciler, en büyük destekçileri olduğunu vurguladığı Türkçe öğretmenlerine teşekkür etti.  Kitabın çalışmasında yazım aşamasından basım aşamasına kadar yaptıklarını anlatan öğretmen Pelin Yatmaz ise “Yedi aylık sürecin sonucunda 38 öğrencimize 38 kitap çıkarmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.