NISSAN, GT-R DRONE İLE GOODWOOD’A DAMGASINI VURDU

NISSAN, GT-R DRONE İLE GOODWOOD’A DAMGASINI VURDU: 0-100 km/s sadece 1,3 saniye!

Çevreci olduğu kadar yüksek performanslı otomobilleriyle de ünlenen Nissan geliştirmiş olduğu drone ile 23 Haziran 2016 tarihinde başlayan ve 26 Haziran 2016 tarihine kadar devam edecek olan Goodwood Festivali’ne damgasını vurdu.

Nissan, dünyanın en çabuk hızlanan FPV (First Person View) yarış drone modellerinden biri olan GT-R Drone’u tanıttı. Yeni Nissan GT-R‘ye yarış pistinde yetişmek üzere tasarlanan GT-R Drone, tıpkı ismini taşıdığı yüksek performanslı spor otomobil GT-R gibi ileri teknolojiyle donatıldı.

Dünya Drone Yarış Şampiyonu Tornado XBlades Racing tarafından geliştirilen GT-R Drone, bünyesinde barındırdığı teknoloji ve özel yarış konfigürasyonu sayesinde 0’dan 100 km/s hıza sadece 1,3 saniyede ulaşıyor. Hem spor otomobil, hem de drone olmak üzere her iki GT-R neler yapabileceğini göstermek için GT-R Drone, süper spor otomobili takip etmek üzere efsane Silverstone pistine çıkartıldı.

Gerek düzlüklerde, gerekse de virajlarda mümkün olan en yüksek performansı sunmak üzere, her iki makinede de ileri seviyede teknoloji ve mühendislik kullanıldı. Nissan GT-R motor kaputunun altında gizlenen çift turbo beslemeli, 24 supaplı, V6 silindirli, 3,8 litrelik yüksek performanslı motorun ürettiği gücü dört tekerleğe birden aktarıyor. GT-R Drone da; 2000 kV gücünde XNova motorlarda donatılan dört adet pervanesi ve Sky-Hero imzalı quadcopter şasisiyle dört köşeden güç alıyor.

Nissan Nismo’nun yarış pilotu Ricardo Sanches yeni GT-R’nin direksiyonuna geçerken, GT-R Drone’un pilotajını ise 2015 İngiltere Ulusal Drone Yarış Şampiyonu James Blowles üstlendi. Pist olarak ise Silverstone’da 1,93 km’lik özel bir parkur oluşturuldu.

Yeni Nissan GT-R’ye, R35 2007 yılında lanse edildiği günden bu yana en kapsamlı değişiklik yapılırken, GT-R Drone’un aksine spor otomobil onu yere basacak çok daha etkin bir aerodinamik paketle donatıldı. GT-R Drone 185 km/s maksimum hıza ulaşırken, Nissan GT-R 315 km/s’ye kadar hızlanmaya devam ediyor. Dört tekerlekten yönlendirme teknolojisine rağmen Nissan GT-R, sadece 0,3 metre dönüş çapına sahip olan GT-R Drone ile kıvraklık noktasında mücadele edemiyor.

İkilinin test mücadelesini https://youtu.be/ARHjF3T7MKI adresinden izleyebilirsiniz.

GT-R dahil Nissan dünyası ve Nissan’ın bütün gamıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için http://www.nissan.eu/experience-nissan.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Nissan GT-R ve GT-R Drone teknik özellikleri

GT-R                           GT-R Drone

Maksimum hız                                    315 km/s                      185 km/s

Genişlik                                              1895 mm                      30 cm

Uzunluk                                              4710 mm                      30 cm

Yükseklik                                            1370 mm                      6,5 cm

Ağırlık                                                 1752 kg                        0,7 kg

Motor/Batarya gücü                            V6 Twin Turbo              1400 mah, Lityum Polimer 6s

Dönme çapı                                        12,2 m                         0,30 m

Maksimum tork/Statik kuvvet             637 Nm                        4,68 kg

Model/Drone şasisi                             Nissan GT-R                Sky-Hero

Üstün olduğu yönler                           Düzlük                          Slalom