AlışverişYaşam

NE KADAR DENİZCİSİNİZ?

Denizde yaşamanın değerini bilen başarılı yazar Emir Kunt, ikinci kitabı Armatore ile bir kez daha deniz tutkunlarıyla buluşuyor.

2010 yılından beri Yacht dergisindeki “Dalgalı Sohbetler” köşesinde yazdığı yazılarıyla dikkat çeken Emir Kunt, özgün dili ve ironik üslubuyla “denizci” olmanın “medeniyetini” Armatore’de okurlarına anlatıyor.

Armatore, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı!

At Bakalım Bir Gemici Düğümü de Görelim!

“Ne kadar denizcisiniz?
Ne saçma soru değil mi? Viking soyunu mu devam ettireceğiz yahu? Amma velâkin, tekneciler arasında böyle “sidik yarışları” vardır. “At bakalım bir gemici düğümü de görelim!” Hayrola, korsancılık mı oynayacağız yoksa palamarcı mı olacağız? “Sekstant kullanmayı biliyor musun?” Seks pek yabancı gelmiyor; ama tant kısmını kaçırmışsınızdır. Sekstant; yerküre üzerinde bulunan yerin enlemini belirlemek amacıyla, bir gök cismiyle ufuk düzlemi arasındaki açısal mesafeyi ölçmekte kullanılan optik seyir cihazıdır. Böyle yazdığıma bakmayın, bende de antika bir tane var, ama ofiste süs diye duruyor…

“Emir Kunt bir gazeteci değil, ama yazdığı yazılar, denizcilere kendilerini görebilecekleri bir ayna tutuyor. Denizci olmasanız bile bu kitabı okuduğunuzda çok eğlenecek ve ‘yerli ve milli’ yatçılığımızın bir fotoğrafını çekmiş olacaksınız.”
                                                                                         Mehmet Y. Yılmaz

“Kimilerinin 40’ından sonra görüp öğrenmeden yazmaya çalıştığı şeyler, Emir Kunt için çocukluk hatırası. Güvertede emekleyerek başladığı denizcilikte, yaşı kadar tecrübeye sahip.Yazılarında bu tecrübeyi görüyor, hissediyor, kokusunu alıyorsunuz.”

                                                                                           Fatih Altaylı

“Özgün dili ve birbirinden ilginç tespitleriyle kendi okurunu yaratan Emir Kunt’un Bukowskivari yazılarının okurlarımız gibi ben de müptelasıyım. İlk kitabı Beyaz Türk Yatçıları gibi elinizde tuttuğunuz Armatore’nin de çok ilgi göreceğine adım kadar eminim. Gülmek garanti, ders çıkarmak ise size kalmış.”

                                                                                           Eyüp Özel