Güncel

MİNİK ELLER ORTAKENT SAHİLİNİ TEMİZLEDİ

Sürdürülebilir bir çevre için Bodrum Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu öğrencileri, Ortakent’te sahil temizliği yaptı.
Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu 4/A sınıfının öğretmenleriyle birlikte gerçekleştirmiş olduğu sahil temizlik çalışmasına yaklaşık 26 öğrenci katıldı. Ortakent sahilinde yapılan çalışmada öğrenciler sahili boydan boya dolaşarak daha temiz hale getirmeyi hedefledi ve sezonun henüz başlamaması nedeniyle sahilde çok fazla atıkla da karşılaşılmadı.
Sahil temizliği esnasında ayrıca Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından çocuklara çevre duyarlılığıyla ilgili bilinçlendirme amaçlı bilgilendirmeler de yapıldı. Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Engin Doğan miniklere yaptığı konuşmasında: “Cam, plastik şişe, teneke gibi atıkları yol kenarlarındaki geri dönüşüm kutularımızda ayrı ayrı topluyoruz. Topladıklarımız ham madde oluyor ve daha sonra tekrar bize farklı bir malzeme olarak geri dönüyor. Mesela geri dönüşüme bin ton kâğıt toplarsak, bu 34 kişinin oksijenini sağlar çünkü 17 ağacın kesilmesine engel olmuş oluruz. Bodrumumuzun denizleri çok temiz ama çıkan atıkları denizlerimize biz atıyoruz. Eğer çevremize ve denizlerimize çöp atmazsak, temizlemek zorunda da kalmayız. Hepinize beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu 4/A sınıf öğretmeni Ezgi Ceyda Kutluğ ise yaptığı açıklamada, “Fen Bilgisi dersinde çevre ve insan ünitesi kapsamında gelip çevre temizliği yapmak istedik. Çocuklarımızın çevre bilincinin artması bakımından bu etkinliği gerçekleştirdik. Başta Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon olmak üzere, emeği geçen tüm belediye personeline verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Çocukların topladığı ve cinslerine göre ayrılan atıklar, Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün aracıyla geri dönüşüm merkezine götürüldü.