Güncel

FESTİVALDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Bodrum Belediyesi tarafından her yıl bahar aylarında geleneksel olarak düzenlenen Pedasa Festivali, bu yıl da 15 Nisan Dünya Sanat Günü 21. Pedasa Festivali olarak düzenlendi. 

Festival cuma günü düzenlenen etkinliklerin ardından cumartesi ve pazar günleri, Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezindeki 2 ayrı program ve Bodrum Belediye Gıda A.Ş. Pedasa Cafe ile Antik Pedasa kentinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle devam etti.

Öykü Atölyesi Yazım Grubu etkinliği ile başlayan ikinci gün etkinliğinde  katılımcılara yazar Serap Gökalp tarafından öykü yazma teknikleri öğretildi. Yazım grubunun etkinliğinin ardından ise Bodrum Turkuaz Halk Müziği Korosunun 16 şarkıdan oluşan konseri dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

Festivalin ikinci gününün akşamında ise Yöre Gecesi etkinliği düzenlendi. Konacık Mahallesinde bulunan Bodrum Belediye Gıda A.Ş. Pedasa Cafe’de yapılan etkinlikte katılımcılar, Bodrum yöresine özgü türkülere oyunlarla eşlik ettiler. CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, belediye meclis üyeleri ve vatandaşların katıldığı Yöre Gecesi’nde misafirlere Bodrum tatları da ikram edildi. Gecede yerel sanatçılar Münir Demir, Cemal Pinarcı, Hüseyin Arslan’ın seslendirdikleri türkülerde Ortakent Yahşi Gençlik ve Spor Kulübü Halk Oyunları Ekibi, Bodrum yöresi oyunlarını sergiledi.

21. Pedasa Festivali’nin son gün etkinlikleri, 17 Nisan Pazar günü Leleg uygarlığının kalıntılarının da bulunduğu tarihi Pedasa kentinde gerçekleştirildi. Doğa yürüyüşü, geleneksel eğlenceler ve konserler eşliğinde süren etkinliklerle festivalde renkli anlar yaşandı.

Piknik havasında geçen festivalde halk oyunları ekibinin yöresel oyunlarının ardından kuyudan çengel ile kova çıkarma, eşek binme, kütük kesme gibi yarışmalar gerçekleştirildi. Ayrıca Bodrum düğünlerinin âdeti olan “kız evine deve ile çeyiz götürme” etkinliği de herkes tarafından ilgiyle izlendi. Develerin etkinlik alanına gelmesinin ardından Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Melengeç, festivale katılanlara helva ekmek dağıttı.

Festival 6 pehlivanın katıldığı yağlı güreş müsabakasında birbirleriyle kıyasıya mücadele eden pehlivanların zorlu güreşleri ile renkli görüntülere sahip oldu. Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Özden Baysal, rakiplerini eleyerek birinciliği göğüsleyen Fethiye Belediyesi Pehlivanı  Fazıl Karagöz’e kupasını verdi.

Etkinlikler akşam saatlerinde yöresel sanatçıların seslendirdiği müzikler eşliğinde sona erdi.