GüncelSeyahatTurizm

ALTI AYLIK SEYAHATA ÇIKAN ARJANTİNLİ AİLE 16 YILDIR YOLLARDA ŞİMDİ BODRUM’DA

 

1928 model araba ile 16 yıldır yollarda şimdide Bodrum’dalar

Arjantin’den 16 yıl önce  1928 model otomobil ile karı koca iki kişi yola çıkan Zapp ailesi tam 6 kişi olarak Bodrum’a ulaştı. Yalı çiftlik mahallesine gelen Zappa ailesi Bodrumluların ilgi odağı haline geldi, aileyi ve tarihi otomobili görenler bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

ALTI AY DİYE YOLA ÇIKTILAR HALA DOLAŞIYORLAR

16 yıl önce Arjantin’den 1928 model Graham Paige model otomobilleri ile dünya turuna  çıkan 42 yaşındaki  bilişim teknolojisi mühendisi Hermann Zapp ile eşi Candeleria Zapp  Bodrum’a gulaştı. Yalıçiftlik mahallesinde  Çağla İrem Eyiboğlu’nun konuğu olan  Zapp çifti ilçede günün konusu oldu. Tarihi otomobili ve Zapp çiftinin yollarda doğan 4 çocuğu ile birlikte altı kişilik aileyi görenler bol bol selamladı hatıra fotoğrafı çektirdi. 2000 yılında altı ay olarak planladıkları  turda ilk olarak Alaska’ya ulaşan çift ardından seyahatlerini gittikçe uzattı. Çocukları  12 yaşındaki Pampa Amerika’da; 9 yaşındaki Theue Arjantin’de; 7 yaşındaki Paloma Kanada’da ve 5 yaşındaki Wallaby de Avustralya’da doğdu.

YOLCULUK KİTAP OLDU

5 kıta ve 50 ülke gezen aile, eski arabalarının maksimum hızı olan saatte 60 kilometreyle ilerleyerek seyahat ettiklerini belirten Herman Zapp;  “Eski arabamız umduğumuzdan çok daha iyi çıktı ancak ben yine de iyi bir tamir ustası oldum. Eşim ise gittiğimiz ülkelerde resim yaparak fuarlarda satıyor ve geçimimizi sağlıyoruz. 16 yıldır yollardayız ve o kadar mutluyuz ki çocuklarımızda farklı ülkeler farklı insanlar görmekten çok mutlu. Eşim; “Hayalini Hayata Geçir” isimli bir kitap yazarak yaşadıklarımızı, maceralarımızı anlattı, sanırım ikinci kitabın hazırlığını yapıyor” dedi.

Candeleria Zapp ise “Yola çıktığımızda düzgün İngilizce bile konuşamıyorduk ancak şu anda en az altı dili konuşup anlayabilir hale geldik, dünya  ve son olarak bulunduğum Türkiye gerçekten çok güzel insan vedeğerlere sahip, dünyayı dolaşıp insanları tanıdıkça dünyanın bir bölümünde hala nasıl olurda açlık ve savaşlar olabilir diye düşünüyoruz” dedi.Zapp ailesi Bodrum’dan iki gün sonra ayrılıp Antalya, Ankara ve Kars’a gittikten sonra Palandöken’de kamp yaparak Türkiye turlarını tamamlacak.  Ailenin dünya turunu Avrupa ülkelerinde sürdürecek