EtkinliklerKültür-Sanat

İNCİ ERTUĞ’UN “PERSONA” BAŞLIKLI KİŞİSEL SERGİSİ PALMARİNA BODRUM’DA

İNCİ ERTUĞ’UN “PERSONA” BAŞLIKLI KİŞİSEL SERGİSİ, 29 TEMMUZ 2017 TARİHİNDEN İTİBAREN KAMU SANAT PROJELERİ İŞBİRLİĞİ İLE MİNE SANAT GALERİSİ PALMARİNA BODRUM’DA

29 Temmuz – 10 Ağustos 2017

Sanatçı İnci Ertuğ’un “Persona” başlıklı kişisel sergisi 29 Temmuz 2017 tarihinden itibaren KAMU Sanat Projeleri işbirliği ile Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum’da.

Antik Yunan’dan Roma’ya maske anlamına gelen Persona geçerliliğini koruyan kimi sosyolojik yaklaşımda bireyin toplumsal rollerini sembolize eden bir tanım olarak kullanılır. Bu yanıyla Persona; bireyin inisiyatifi dışında, toplumsal yaşamın zorunluluğuyla takılan/takınılan bir maskedir.

Persona, sanatçı için bir zorunluluktan öte kendi varlığını inşa etmek niyetiyle isteyerek taktığı maskedir. İnci Ertuğ, sanatında derin kırılmaların gerçekleştiği yakın geçmişe ait dönemi Persona olarak isimlendiriyor. Bu döneme ait çalışmaları Ertuğ’un günümüzde sanata olan yaklaşımını şekillendiren sürecin parçaları olarak belgesel bir kesit niteliği taşıyor. 

Geçmiş 4 yılın farklı tarihlerini taşıyan işlerde, kolaj ile yağlıboyanın iç içe geçtiği çalışmalardan farklı malzemelerin kullanımına doğru Ertuğ’un güncel yaklaşımlarına geçişin izleri sürülebiliyor. Ertuğ kendi Persona’sını inşa etme yolundaki köşe taşlarını izleyiciyle paylaşıyor.

Kurumsal küratörlüğünü KAMU Sanat Projeleri’nin üstlendiği İnci Ertuğ “Persona” sergisi 29 Temmuz 2017 tarihinden itibaren Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum mekanında izlenebilir.

Açılış kokteyli 29 Temmuz 2017, Cumartesi Günü, Saat: 19:00’da, Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum’da, sanatçının katılımıyla gerçekleşecektir.

Tüm sanatseverler davetlidir.