Güncel

İKİ YAKA, ÇOCUKLARIN DOSTLUK MAÇINDA BULUŞTU

Bodrum’da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, Göztepe Bodrum Futbol Okulu ile Yunanistan’dan PAOK Kos (İstanköy) Futbol Okulu sporcuları dostluk karşılaşmaları yaptı.
Göztepe Bodrum Futbol Okulu’nun daveti üzerine, Kos’tan 23’ü futbol okulu öğrencisi olmak üzere 35 kişilik kafile Bodrum’a geldi. Konuk ekip, Bodrum Sporium Tesisleri’nde ellerinde Türk ve Yunan Bayrakları taşıyan Göztepeli küçük sporcular tarafından karşılandı. Daha sonra ön tarafında kalp şeklinde iki ilke bayrağı ve üzerinde kulüp armaları olan balonları tutan iki çocuk resmi, sırt kısmında ise iki kulübün adı yazılı formalar sporculara dağıtıldı. Formaları giyen çocuklar el ele tutuşup alkışlar eşliğinde seremoni için sahaya çıktı. İki ülke milli marşının okunmasının ardından açılış konuşmaları yapıldı.

BARIŞ VE DOTLUK MESAJLARI VERLDİ

Etkinliğe katılan Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan; “Amacımız bütün dünyada barışı, kardeşliği sağlamak. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkemizdir. Bu ilkenin gerçekleştirilmesi amacıyla iki ülkenin gençleri spor karşılaşmaları yapacak” dedi. Kos Kaymakamı Yorgos Halkidyos ise “Görmüş olduğumuz misafirperverlikten dolayı çok teşekkür ediyorum. Birlikte yapabileceğimiz çok şey var. Sizleri Kos’ta ağırlamak isteriz. Bundan memnuniyet duyacağız” dedi. Gelenlere teşekkür eden PTT 1. Lig takımlarından Göztepe’nin kulüp başkan vekili Talat Papatya, dostluk karşılaşmalarının çocuklarla daha anlamlı olduğunu söyledi. Papatya “Her zaman dostluğun, barışın, sporda şiddetten uzak, kardeşliğin olmasından yana olduk. Bundan sonrada olmaya devam edeceğiz” dedi. Selanik’te kurulan PAOK’un Kos Futbol Okulu sorumlusu Toppos Frantseskos ise Bodrum’da olmaktan mutlu olduklarını söyledi.

“ATAMIZIN DOĞDUĞU ŞEHRİN TAKIMINI KONUK ETTİK”
Organizasyonu yapan Göztepe Bodrum Futbol Okulu sorumlusu Emrah Çatak ise düzenledikleri etkinlikte bazı mesajlar olduğunu belirtti. Çatak” Gelen takım Yunanistan’ın Selanik şehrinde kurulan takım. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu bayramda Selanik takımı olması ile biz yola çıktık. Gelen çocuk sayısı 23. Çünkü bugün 23 Nisan, gelen kafilede 35 kişi var. Çünkü Göztepe İzmir Kulübü. Atamızın doğduğu şehrin takımını konuk ettik. Sevgi, dostluk içerisinde bir araya gelebiliriz diye düşündük. Sporun her zamanki birleştirici gücünü kullanarak karşı tarafta bir teklifte bulunduk ve olumlu yanıt aldık. Biz kendilerine şu mesajı verdik. ‘Bu karşılaşmadan sonra bizim çocuklarımız karşı adadaki ışıklara baktıklarında sizi hatırlasın, sizin çocuklarınız oradan baktıklarında ışıkları gördüğünde bizim çocukları hatırlasın’ dedik. Bizden sonraki gelecek nesil daha çok sevgi ve barış içerinde olsun diye böyle bir organizasyon düzenledik” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından günün anısına fotoğraf çektirilerek Bodrum ve Kos Kaymakamı temsili olarak santra vuruşu yapmasının ardından karşılaşmalar başladı. Maçı izleyenler Göztepeli taraftarlar tezahüratlarında zaman zaman konuk ekibin ismini de tezahürat yaptı. 15’er dakikalık 2 devre halinde oynanan karşılamalarla konuk ekip, 2001-2002 doğumluların maçında 6-2, 2004-2005 doğumlularda 5-3 ve 2007-2008’ler de ise 4-2 galip geldi. Son maçta 2009-2010 doğumlularda ise her iki takım oyuncuları karma olarak karşılıklı maç yaptı. Maç 3-3 sona erdi.

BARIŞ AĞACININ MEYVELERİNİ YAPTILAR

Karşılaşmaların tamamlanmasının ardından her iki tarafa da günün anısına kupa verildi. Küçük sporcular, ağaç resmi çizilen iki yağlı boya tabloda ağaçların dallarına, parmak uçlarını batırdıkları farklı renkteki boyalarla temsili olarak meyve yaptı. Tablolardan birinin konuk ekipte diğerinin ise ev sahibi ekipte kalacağı belirtildi.