E-TICARET “ÜÇÜNCÜ ÇEYREĞI” 5’E KATLADI

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüyerek rekor kırarken, e-ticaret sektörünün üçüncü çeyrekteki büyüme oranı yüzde 58,8 oldu.

Online alışveriş ve diğer işlemler karşılığı internetten yapılan kartlı ödeme miktarı 2017’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 58,8 arttı.

Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, internetten kartlı ödeme miktarı 2016’nın Temmuz, Ağustos, Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyreğinde 17 milyar 828 milyon lira iken, bu rakamın 2017’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 58,8 artarak 28 milyar 320 milyon liraya çıktığını bildirdi.

Üçüncü çeyrek sonu itibarıyla e-ticaretin 9 aylık büyüme oranının da yüzde 44,4 olduğunu kaydeden Kayral, şunları söyledi:

“2016’nın ilk 9 ayında internetten kartla 50 milyar 345 liralık işlem yapılırken, bu yıl aynı dönemde yapılan işlem miktarı 72 milyar 735 milyon lira oldu. E-Ticaret 9. ay sonu itibarıyla 2016’nın tümünde yapılan 68 milyar 368 milyon liralık işlem miktarını da geçti.

E-ticaret hacminin yıl sonunda yüzde 40’lık büyümeyle 95-100 milyar lira civarında gerçekleşmesini bekliyoruz”

Dijital pazardaki büyümenin, rekor üstüne rekor kırsa da henüz gelişmekte olan ülkeler seviyesinde bile olmadığının altını çizen Kayral, “E-Ticaretin toplam perakende içindeki payı Türkiye’de yüzde 3,5 iken, dünya ortalaması yüzde 8,5 düzeylerinde. Bu oran Çin’de yüzde 17, İngiltere’de 15, ABD’de 10,5 düzeyinde. Yani, Türkiye’nin önünde kat edeceği daha çok yol var. Bu yollar aşılırken sektörümüz rekorlarını kırmaya devam edecektir” dedi.

-Büyümede en önemli faktör gençler

Online alışverişin gençlerin yoğun ilgisi ile büyüdüğüne de dikkati çeken Kayral, “İnternetten alışveriş yapan her 10 müşteriden 7’sini gençler oluşturuyor. E-Ticaretin lokomotifi olan genç nüfus online alışverişin avantajlarını kullanmayı seviyor; çarşı pazar gezmek yerine aradığı ürünün en uygun fiyatlısını birkaç saniye içinde karşılaştırma sitelerinde bulabiliyor; tatilini ve katılacağı etkinlikleri, fırsat sitelerini kullanarak çok ucuza getirebiliyor; ayrıca tüm bu alışverişlerini de Avantajix.com gibi alışveriş yaptıkça para veren siteler üzerinden geçerek ekstra kazançlar sağlıyor” diye konuştu.