65 YILLIK ANLATILMAMIŞ HIKAYE

Kısa zamanda milyonların kalbine dokunan ve Türkiye’nin 90. Oscar Ödülleri için “yabancı dilde en iyi film” adayı olan Ayla filmi hakkında filmin yapımcısı Mustafa Uslu’nun eşi, başarılı oyuncu Sinem Öztürk Uslu ile gerçekleştirdiğimiz samimi röportajda Oscar için güçlü bir aday olduklarının altını çizdi…

Öncelikle filmle alakalı neler söylemek istersin? Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Filmle ilgili hep şunu söylüyorum; Süleyman amca Ayla’nın hayatına dokunmuş ve onu o soğukta ölümün kucağından çekip çıkarmış. Bu filmi izleyip çocuk evlat edinmek isteyen insanlardan mesajlar alıyoruz. Yıllardır aramadığı babasını, annesini arayanlar, ilk defa sinemaya gidenler, annesini, torununu sinemaya götürenler… Üç kuşak birlikte sinemaya gidiyor. Hayatına dokunduğun insanlar olduğunu öğrenmek, sevgi temelli ilişkiler kurabilmek gerçekten bizim için çok önemli. Film insanların gönüllerine girebilmiş, her şeyden önce bunun mutluluğu, hazzı çok büyük.

Sen kendi rolüne nasıl hazırlandın?

Ben zaten gazeteciyi oynuyorum. Yönetmenimiz de bana “normal bir gazeteciymişsin gibi oyna” dedi. Öyle bir şey ki filmin duygusu beni role hazırladı. Ayla’nın evine girdiğimde final sahnesinde göz yaşlarımı tutamamıştım. Rol hemen beni içine aldı zaten. Günümüz karakteriydim. Beni olayı düşünüp iki ulvi insanı birleştirme duygusu bile role hemen hazırladı. Hatta “doğuştan hazırmışım” diyebilirim.

Filmin bu kadar beğenileceğini düşünüyor muydun?

Kesinlikle düşünüyordum, çünkü belgeseli izleyince sevgi ve merhamet hem Türkler’in hem de tüm dünya insanının ortak noktası olduğu için herkes hüngür hüngür ağladı. Kendi çocukluğunu görenler, çocuğunu görenler, babasını görenler… Tüm duygular herkesin kalbine işledi. Ayla’nın bir mucize yaratacağını eşim de ben de biliyorduk. Şu anda sadece insanların iyi dileklerine ihtiyacımız var.

Filmin Oscar adayı olması ile ilgili düşüncelerin neler?

Ben Oscar’ı alacağımızı düşünüyorum, çünkü yabancı dildeki tek gerçek hikaye. Eski Golden Globe üyelerinden de izleyenler vardı, onlar da ağlayarak “Oscar’da görüşürüz, Oscar’ın Ayla’ya ihtiyacı var” dediler. “Ayla’lar olmasın, savaşa hayır, seygiye evet…” sloganı ile dünyada yabancı dilde bir film alacaksa Ayla almalı diye düşünüyorum.