EtkinliklerKültür-Sanat

DÜNYANIN SORUNU BU YARIŞMADA

Kadına şiddet, çocuk ve eğitim sorunları, savaş ve göç olaylarını ön plana çıkartan karikatürlerin yer aldığı 33. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması uluslar arası jürisi bu gün Bodrum’da toplandı.

Dünyanın farklı ülkelerindeki sorunları ortaya koyan yüzlerce karikatür arasında tek bir karikatürün güldürmeye yönelik, komik biçimde  çizilmiş olması Arjantinli jüri başkanı ve üyeleri şok etti.

Karikatür sanatına verdiği değer ile bilinen Aydın Doğan Vakfı’nın bu yıl 33.sünü düzenlediği “Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın çoğunluğu kadınlardan oluşan uluslararası seçici kurulu bugün Bodrum Işıl Club’da yarışmaya katılan eserleri değerlendirmeye başladı. Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı ‘nın da katıldığı ve Arjantinli  Marlene Pohle ‘nin başkanlığını yaptığı seçici kurulda Ercan Akyol, Gülse Birsel, Assunta Toti Buratti (İtalya), Latif Demirci, Selçuk Demirel, Yalda Hasheminezhad (İran), Anita Kunz (Kanada), Piyale Madra, Tan Oral ve  Elena Ospina (Kolombiya) yer aldı.

234 KARİKATÜRDEN SADECE BİR TANESİ KOMİK

Otoritelerce “Dünyanın bir numaralı karikatür yarışması” olarak nitelendirilen, serbest konulu yarışmaya  68 ülkeden 752 sanatçı, 2521 karikatür ile katıldı. Önseçici Kurul, 44 ülkeden 183 sanatçının 234 karikatürünü Bodrum’daki değerlendirmeye alırken,  karikatürler arasından sadece bir tanesinin komik ve güldürmeye yönelik çizildiğinin görülmesi jüri başkanı Pohle ve üyeleri şok etti. Pohle “Uluslararası karikatür yarışmalarının zirvesinde gördüğümüz bu yarışmada ki eserlerin hepsi birbirinden çok değerli. İyice konsantre olup iyi bir değerlendirme yapmak istiyoruz. Buradaki karikatürler dünyanın farklı yerlerindeki sorunları savaşları göçleri,  kadın sorunlarını, kadına şiddet çocuk, demokrasi, eğitim ve mülteci konularını en iyi şekilde yansıtırken, çok değerli karikatüristlerin çizdiği onlarca yüzlerce eser arasından sadece tek  bir tanesinin komik ve güldürmeye   yönelik çizilmiş olması dünyadaki sorunların boyutunun ne derece önemli ve büyük olduğunu gösteriyor. Dünyada ne yazık ki bugünlerde gülmeye yönelik çok fazla bir şey yok” dedi.

MİZAH EN ÇOK SORUNLARIN ARTTIĞI DÖNEMDE ÇOĞALIR GÜLMEYİ UNUTMAMAK GEREK

Jüri üyesi sanatçı, oyun yazarı Gülse Birsel ise “Dünyanın  yaklaşık 90 ülkesinden gelen karikatürler ortak sorunlara dikkat çektiğini görüyoruz. Dünyanın dertleri aslında müşterek, savaş, çevrenin bozulması, mülteci sorunu, kadın sorunu, eşitsizlik, kapitalizm eleştirileri var.  Çok güzel karikatürler var, seçmekte zorlanıyoruz. Eleyerek seçiyoruz. Genellikle mizah tarihine baktığımızda en çok bu dönemlerde mizah çoğalır. Çünkü insanların gülmeye ihtiyacı olduğu dönemlerdir. Trajediden ve karanlıktan mizah üretildiği için mizahçılar biraz trajediyi ve sorunları hafifletmek için de mizah ürettikleri için bence ne olursa olsun, gülmeyi unutmayacağız. En çok ihtiyacımız olduğu dönemlerden biri. Karikatürlerin siyasilere ve ülkeleri yönetenler eğer mizahla ilgileniyorsa, yansıması oluyordur.  Ama şu an idarecilerimizin mizah ile ne kadar ilgilenip ilgilenmediğini bilmiyorum. Eskiden mesela Turgut Özal, çok ilgilenirdi, bildiğim kadarıyla özellikle karikatürle.  Hatta kendi karikatürlerini imzalatıp, alıp astığını söylerlerdi. Ben o dönemlere mizahçı olarak yetişemedim. Şu an ne kadar ilgilenildiğini bilmiyorum. Belki daha büyük sorunlarımız var şu an. Onun için daha az ilgileniliyordur diye düşünüyorum” dedi.

DÜNYADA ENÇOK İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY DEMOKRASİ

Yarışmada 4. Kez jüri üyeliği yapan Kanadalı Anita Kuntz ise, dünyanın en çok demokrasiye ihtiyacı olan bir dönemden geçildiğini belirterek “Demokrasi hepimiz için çok önemli, demokrasiye değer vermediğimiz zaman, uyanık kalmadığımız zaman elimizden kayıp gittiğini görürüz. Bu da çizimlerde vurgulanıyor. Hepimizin bu konuda uyanık dikkatli olması gerekiyor. Kadınların ve kızların eşit bir alanda yaşamaları gerekir. Eşit olduğumuz,  birlikte olduğumuz zaman başarılı olabiliriz. Ama maalesef dünyanın her yerinde Amerika’da da kadınlara karşı eşitsizlik var.  Özellikle de son yıllarda internet üzerinden bir şeyler yazıp yayınladıkları zaman, erkek gruplar tarafından saldırıya uğrayabiliyor. İnternet üzerinden de taciz edilebiliyorlar, bu da bir problem. Bu yarışmada Avrupa’daki, bu coğrafyadaki, bütün bu konulara eğiliyor. Aydın Doğan Uluslar arası Karikatür Yarışması  bu nedenle de Dünya’da önemli bir yere sahip” dedi.

DÜNYADA OLUP BİTENİ AYNA GİBİ YANSITIYOR

Vakıf başkanı Candan Fetvacı, “Kuruluşunun 20. yılında kadın konusunu her adımda vurgulamayı hedefleyen Aydın Doğan Vakfı’nın  bu doğrultuda yarışma kapsamında “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” başlığıyla 20. Yıl Özel Ödülü de vereceğini belirten Candan Fetvacı; “Başladığı tarihten bugüne kadar, ülkemizde ve dünyada karikatürün otoritesi sayılan sanatçıların jüri üyesi olarak görev yaptığı, yine bu güne kadar yaklaşık 85.000 civarında karikatürün gönderildiği yarışmanın 11 sanatçıdan oluşan Seçici Kurulu’nda 7 kadın jüri üyesi bulunuyor. 33 yıl bir yarışmanın sürmüş olması bence çok önemli bir başarı.  Buraya sadece bizler değil, gelen yabancı jüri üyeleri de bana bu yarışmanın dünyanın bir numaralı yarışması olduğunu söylediler. Yarışma kurumsallaşmış, her sene düzenli bir şekilde ve objektif bir şekilde yapılıyor. Dünyanın her tarafından temsilciler buraya geliyorlar. Bence bu çok önemli bir başarı. Bunun yanı sıra tabii dünyanın dört bir yanındaki çizerlerin buna ciddi bir şekilde ilgi gösteriyor olmaları da çok önemli. Bu eserleri sanal müzemizden de izleyebiliyorlar.  Bu senede 2500’ü geçen  başvuru oldu, hepsi değerlendirildi ve Bodrum’a 234 tane çok önemli çizim getirdik. Jürimiz de onların içinden seçmeye çalışıyor. Gerçekten de bu yarışma dünyada olanı biteni ayna gibi yansıtıyor. Karikatürlerin geneline baktığınızda içiniz kararıyor, bugünlerde dünya zaten içimizi karartıyor. Savaşlar, göçler, adaletsizlikler, yoksulluk kadın sorunları… Zaten bunlar olduğunda da ilk olarak etkilenen kadınlar ve çocuklar oluyor, dolayısıyla onlarında sorunlarını da burada görüyorsunuz. En güzel şekilde ifade edilmiş. Dilerim ki bu karikatürler, birazcık herkesin, gönlüne ve beynine hitap etsin ve dünyamız yarın daha güzel bir yer olsun” dedi. Fetvacı, Yarışmada dereceye giren 15 karikatürün 16-21 Haziran tarihlerinde Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisi’nde sergileneceğini belirtti.

Jüri üyeleri  yarın (Salı) saat 15.30’da Milta Marina A.Ş. Palmiye Meydanı’nda çocuklarla karikatür çalışması yapacak.

Jüri yarışmada ödül alan ve dereceye giren karikatürleri yarın açıklayacak. Yarışmada birincilik ödülü ve özel ödül kazanan sanatçılara 8000 ABD Doları, ikincilik ödülü kazanan sanatçıya 5000 ABD Doları, üçüncülük ödülü kazanan sanatçıya 3500 ABD Doları verilecek. Başarı Ödülü kazanan 12 sanatçı ise 500’er ABD Doları alacak.

Dereceye giren tüm sanatçılara ayrıca başarılarını simgeleyen heykel ve ödül beratları İstanbul’da düzenlenecek törenle takdim edilecek.