DÜNYANIN EN İYİ YATLARI ARASINDA BİR BODRUMLU

Bodrum tersanelerinde tamamen Türk mühendis ve işçilerinin yaptığı ve geçen yıl denize inen Oldesalt isimli lüks motor yat Dünyanın En Güzel yatları yarışmasında ilk yedi yat arasına girerek finale kalmayı başardı.
Bodrum’lu iş adamı Sinan Özer’ e ait Ege Yat’a ait tersanede yapılan ve geçtiğimiz yıl denize indirilen 34 metre uzunluğundaki çelik gövdeli süper lüks Oldesalt isimli süper lüks motor yat, yatçılık sektörünün önde gelen yayın organlarından ve merkezi İngiltere’de bulunan Boat İnternational tarafından düzenlenen World Super Yacht Awards’ta 365 yat arasından ilk yedi yatın arasına girerek finale kaldı. Gemi inşaat mühendisi Turhan Soyaslan tarafından tasarlanan ve tamamı Türk mühendis usta ve işçileri tarafından yapılarak denize indirilen 3 master kabin olmak üzere beş kabini olan , saatte 12 mil hız yapabilen, 6 personelin hizmet verdiği ve odaları son teknoloji ile donatılan yatın ismi açıklanmayan yabancı bir iş adamı için üretildiği belirtildi.
Tersanelerinde yapılan ve dünyanın en iyi yedi yatı arasına girmeyi başaran yatın Türkiye ve Bodrum’ un gururu olduğunu belirten Ege Yat Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Özer; “Bodrum yatçılık sektöründe dünyada çıtayı en yukarılara çıkartan bir aşamaya geldi. Artık milyon dolarlık ahşap ve sac tekneleri rahatlıkla yapıp dünya liderleri ile bol ölçüşebiliyoruz. Morale ihtiyacımız olduğu zamanda bu haber Türk turizmi ve yatçılığı açısından bizleri çok mutlu etti. Tamamı Türk mühendis ve işçileri tarafından yapılan yatın dünyanın en iyi yedi yatı arasına girerek finale kalması bizleri gururlandırdı. Mayıs ayı içerisinde açıklanacak finalde ilk üç sırada yer alırsak yüzen bir sarayı andıran Oldesalt haklı bir başarıyı elde etmiş olacak, bu gurur hepimizin” dedi.