DOST KULAÇLAR BU KEZ BODRUM’DAN İSTANKÖY’E ATILDI

Açık su yüzücüsü Seda Kansuk, Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmek ve dostluk mesajı vermek amacıyla 01 Temmuz’da başlattığı “Dost Kulaçlar” projesinin 3. Etabı Bodrum’dan denize girdi. 8 km’lik yüzme performansı sergileyen Seda Kansuk, dost kulaçlarını Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na doğru atmaya başladı.

İzmir’in Çeşme İlçesi’nden 01 Temmuz’da Yunanistan’ın Sakız Adası etabıyla Dost Kulaçların ilkini atan 45 yaşındaki açık su yüzücüsü Seda Kansuk, Kuşadası’ndan Sisam adasına gerçekleştirdiği etabın ardından üçüncü etap için  Bodrum’a geldi. Bodrum’da dün sabah saatlerinde geçişi gerçekleştiren Kansuk, hava koşullarının sert olması sebebiyle öğle saatlerinde Akyarlar Mahallesi’ndeki Ali Hoca Burnu Plajı’ndan denize açıldı. Sürat botu ile karaya yanaşan Kansuk denize atlayarak önce karaya çıktı. Selam verdikten sonra saat 11.30’da başlama düdüğünün çalması ile dost kulaçlarını İstanköy Adası’na doğru atmaya başladı. Akıntı ile birlikte 8 km’lik bir mesafe kat etti.  Kansuk, 2 saat 21 dakikalık bir performans sergiledi. Yunanistan Kos Adası’ndaki Lampi Burnu’nda karaya ayak bastı.

Kansuk, performan öncesinde basın mensuplarını sorularını yanıtlayarak, “Türk-Yunan dostluğu pekiştirmek amacıyla, Dost kulaçlar projesine Sakız Adası ile başladım. 5 etaplık bir projedir. Sakız, Sisam’dan sonra bugün de İstanköy Adası’nda dost kulaçlarımı atıyorum. Hedefi yarılamış olduk, gelecek hafta Midilli’ye 2 hafta sonra da Rodos’a geçeceğim. 6 kişilik bir ekibiz.. 1 cankurtaran, doktor, hakem, eşim Memduh Kansuk ve kaptanımız bana eşlik ediyor. Uluslararası sulara kadar Türk Sahil Güvenlik botu ve daha sonra da Yunan Sahil Güvenlik Botu güvenliği sağlayacak. Uluslararası sularda ise iki sahil güvenlik botu birbirine çiçek verecek ve dostluk çemberi oluşturacağız. Ben de Kos’a kulaçlarımla onları kucaklamaya gidiyorum” dedi.