Güncel

BOSAV’DA GÖREV DEĞİŞİMİ

Bodrum’da denizciliğe ve Ertuğrul Projesi’ne verdiği büyük katkıları ile ön plana çıkan Bodrum Karya Kültür , sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV)’da yönetim kurulu değişikliği yapıldı. Başkan Tufan Turanlı görevini Turizmci Tuncay Karakaya’ya bırakırken bu yıl Ertuğrul Projesi’nin Bodrum ve yöresinde daha çok tanıtılacağı ayrıca biriktirdiği üç yılık parası ile 600 öğrencisini Ertuğrul filmine götüren Tatvanlı öğretmen Miraç Kulu’yu 2017 kazı çalışmaları sırasında Şubat ayında Japonya’nın Kuşimoto kentine davetli olarak götürme kararı aldı.

Bodrum’da, STS okul gemisi ile denizcilere,  ve Ertuğrul projesi ile Türk tarihine verdiği destek ile ön plana çıkan BOSAV’da yapılan olağan genel kurulda vakıf ve Ertuğrul Projesi başkanı Kaptan Tufan Turanlı görevini turizmci Tuncay Karakaya’ya devretti. Karakaya’nın yeni yönetim kurulu listesinde Güler Sümer başkan yardımcısı, Nesrin Ergün sayman, Ahmet Biçer, Sinan Özer, Yaşar Kefeli, Erman Aras, Tufan Turanlı ve Tuba Ekmekçi yönetim kurulu üyeleri olarak yer aldı.

KULU ÖĞRETMENE MÜJDE

Karakaya 2017 yılının şubat ayında devam edecek Ertuğrul kazısı projesi için Japonya’nın Kuşimoto kentine yönetim kurulu üyeleri ile birlikte öğretmen Kulu’nun konuk olarak davet edilme kararı alındığını belirterek, “Yaklaşık 7 yıldır destek verdiğimiz Ertuğrul projesi ile 112 yıllık tarihe ışık tuttuk. Proje sayesinde dünyanın öbür ucuna dostluk ve barış götüren askerlerimizin yaşadığı facia bilindi, filmi yapıldı, kulu öğretmede büyük bir fedakarlık yaparak biriktirdiği para ile Ertuğrul filmine öğrencilerini götürdü, öğrencilerine tarihimizi kültürümüzü aşıladı. Bizde onu tüm masrafları bize ait olmak üzere önümüzdeki yıl Japonya’ya götürerek Ertuğrul projesini izlemesini prnojeyi yerinde görmesini sağlayacağız” dedi.

ERTUĞRUL’UN ESERLERİ ABD’DE SERGİLENECEK

Karakaya, bu yıl içerisinde Ertuğrul Projesi’nde gün ışığına çıkarılan eserlerin   Türkiye’nin Washington büyükelçisi Samim Serdar Kılıç’ın desteği ile ABD’de çeşitli merkezlerde sergileneceğini belirterek, “Vakıf olarak hem Bodrum’un tarihi ve kültürüne ışık tutmaya bu değerlerimizin korunması için her türlü bilimsel ve akademik çalışmalara destek vermeyi sürdüreceğiz. Bu nedenle  mayıs ayında İzmir Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin desteği ile Bodrum Sempozyumu düzenleyerek bu değerlerin tanıtılması ve korunmasına yönelik çalışmaları hızlandıracağız” dedi.