TeknolojiYaşam

Uçak Biletini Online Alıp, Check-in’i Havaalanında Yapıyoruz

Her ay 300.000’i aşkın uçak bileti satışını gerçekleştiren Enuygun.com, Türkiye’deki check-in alışkanlıklarını analiz etti. Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu’nun açıkladığı verilere göre İnternet üzerinden satın alınan biletlerin sadece %25’i için online check-in yapılıyor. Kullanıcıların %75’lik büyük kısmı havaalanında check-in yapmayı tercih ediyor. Mobil cihazların online check-in oranlarındaki payı ise %80. Enuygun.com’un verilerine göre en fazla online check-in Perşembe günleri ve 12.00 ile 20.00 saatlerinde yapılıyor.

Her ay 7,5 milyon ziyaretçinin buluşma noktası olan Enuygun.com, ülkemizdeki check-in alışkanlıklarını açıkladı. Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu’nun paylaştığı verilere göre İnternet üzerinden satılan biletlerin %25’i için uçuştan önce online check-in yapılıyor. Satılan her 100 biletten 60’ı, online check-in işleminin ise %80’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Her ay 300.000’i aşkın uçak biletinin satın alındığı Enuygun.com’un verilerine göre en fazla uçak bileti satışı Pazartesi günleri gerçekleşirken en fazla online check-in Perşembe günleri yapılıyor. Check-in’lerin yoğunlukta olduğu saatlerin ise öğlen saat 12.00 ve akşam 20.00 olduğu görülüyor.

Check-in’inizi Online Yapın, Sıra Beklemekten Kurtulun

Kullanıcıların 1.000’in üzerinde havayolu şirketi arasından kendileri için en uygun uçak biletini rahatlıkla bulup kolayca satın almalarını sağlayan Enuygun.com, seyahat öncesinde online check-in yapılmasını öneriyor. Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, online check-in’in yolcuları havaalanında uzun kuyruklar beklemekten kurtaran bir işlem olduğunu hatırlatarak, “Bilgisayarınızın başında veya mobil cihazlarınızdan kolayca check-in yapabilirsiniz. Online check-in yapmış ve bagajı olan yolcular havaalanındaki online check-in bankolarına bagajlarını uzun sıra beklemeden teslim edebiliyor. Bagajınız yoksa veya sadece el bagajınız varsa online check-in işlemini yaptıktan sonra gönderilen e-postadaki barkodu havaalanındaki kiosklara okutarak hiçbir şekilde sıra beklemeden uçağınıza geçebiliyorsunuz.

Online check-in hizmeti uçuşunuza 24 veya 72 saat kala başlıyor ve son 45 veya 60 dakikaya kadar yapılabiliyor.” şeklinde konuştu.