TeknolojiYaşam

TV satın almadan önce sorulması gereken 5 soru

Samsung, TV satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayarak soğuk kış günlerinde TV başında vakit geçirecek tüketicilerin seyir keyfini ikiye katlıyor.

Soğuk kış aylarında ev eğlencesinin tam merkezinde TV izleme keyfi yer alıyor. Tüketici elektroniği teknolojilerinde dünya lideri Samsung Electronics, evde TV izleme keyfini ikiye katlayacak önerilerde bulunuyor.

Sıcacık ev konforunda arkadaşlarla ve aileyle bir araya gelerek izlenen en sevilen dizi ve filmlerin ya da maçların coşkusunu hep birlikte yaşamanın yerini hiçbir şey tutmazken, hayatımızda kapladığı yer büyük önem taşıyor.

Günün yorgunluğunu ve stresini geride bırakarak keyifle TV izleyebilmek adına satın almadan önce doğru TV’yi seçmek uzun soluklu bir dönemin ilk, belki de en önemli adımını teşkil ediyor. Çok büyük bir ivmeyle gelişen teknoloji sektöründe yaşanan birbirinden ilginç gelişmeleri yakalamak ise gün be gün zorlaşıyor. Samsung tam bu noktada TV teknolojisindeki en yeni gelişmelerin keşfedebilmesi ve ideal TV’nin satın alınması sırasında sorulması gerekenleri sıralıyor.

Görüş mesafesi ve TV boyutu uyumlu mu?

TV’nizi seçerken aklınızda bulundurmanız gereken birçok özellik ve işlev olmasının yanı sıra keyifli bir seyir deneyimi için ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biri evdeki izleme mesafenizegöre doğru TV boyutunu seçebilmek. TV izleme mesafesine etki eden faktörlerden en önemlisi izlenecek içeriğin görüntü kalitesidir. Evdeki izleme mesafesinin sabit olduğu düşünüldüğünde, içeriklerin kalitesinin artmasıyla daha büyük ekran televizyonları aynı mesafede izleebilmeye imkan tanıyor. Eskiden 40 – 42 inç boyutlarında bir TV’nin oturulan yere olan uzaklığının ortalama 3 metre olması gerekirken, UHD içeriklerin yaygınlaşması ile aynı mesafeden 65 – 75 inç televizyonların izlenmesine imkan tanıyor.

UHD Sertifikası var mı?

Bunun yanı sıra ilk bakılması gereken diğer bir özellik ise çözünürlük. TV’nin boyutu ne olursa olsun çözünürlüğünün en son yayın teknolojilerini desteklemesi önem taşıyor. Satın alırken televizyonda bulunan panelin RGB olmasına ve bağımsız kuruluşlar tarafından verilen UHD sertifikasyonuna sahip olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunu anlamanın en kolay yolu ise ürün kutusunda Digital Eurpoe UHD logo’sunun olup olmadığını kontrol etmek. UHD sertifikasyonu ile SUHD TV, sahip olduğu Nano Kristal teknolojisi sayesinde Samsung SUHD TV daha fazla renk, göz alıcı parlaklık, gerçekçi detaylar ve yüksek kontrast ile üstün bir görüntü kalitesi sunuyor.

Yeni Curved (Kavisli) ekranlar ne sunuyor?

Kavisli ekran, bakış noktanızdan tüm ekranı aynı uzaklıkta izlemenizi sağlayarak görüntülerin köşelerde bile daha net izlenmesini sağlar. Bu homojen görüntüleme uzaklığı, düz ekran ile kavisli ekran televizyonları ayıran başlıca farktır. Kenarları yaklaştırarak daha geniş bir görüş alanı oluşturduğundan aynı boyutlardaki bir düz ekran ile kavisli ekrana yan yana bakıldığında da kavisli ekran daha büyük olarak hissedilir. Samsung’un devrim niteliğindeki Curved UHD Televizyonu, oturma odasında optimum izleme uzaklığı sağlamak için optimal bir kavis oranına sahip olarak dizayn edilmiştir. Samsung’un Curved UHD TV’leri Otomatik Derinlik Geliştirici yazılımı sayesinde sanal bir 3 boyut etkisi yaratarak görüntünün izleyiciyi sarmalayarak, içine alan bir izleme deneyimi sunar.

TV’niz “akıllı” özellikler ve özel içerikler sunuyor mu?

Sorulması gereken bir diğer soru ise sıradan bir TV izleme keyfini mi tercih edersiniz, yoksa Akıllı TV ile seyir keyfini unutulmaz bir deneyime mi dönüştürmek istersiniz? Televizyona bakış açımızı değiştiren Smart TV’ler öncelikle içerik alanında sadece televizyon kanallarını izlemenin ötesinde VOD ( İsteğe bağlı video) içeriklere birçok uygulama ve webbrowser üzerinden erişmenize imkan tanıyor. Samsung Smart TV’lerin sahip olduğu Smartview teknolojisi, cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarda ve pc’lerde bulunan resim, müzik ve fotoğraf gibi kişisel içerikleri telvizyona tek bir tuşla aktarabilme imkanı tanıyor.

Yeni nesil akıllı ev teknolojilerine uygun mu?

İlerleyen yılların en önemli trendinin nesnelerin interneti ve akıllı ev teknolojilerinin olması bekleniyor. 2020 yılına kadar Avrupa’da 50 milyondan fazla akıllı ev bulunması öngörülüyor. TV’ler ise bu yeni nesil teknolojilerin merkezinde bir kontrol sistemi olacak.

Samsung, pazarda 9 yıldır sürdürmekte olduğu liderlik misyonu ile gelecekteki teknolojileri en iyi adapte olabilecek Tizen işletim sistemi sayesinde en sevdiğiniz içerikleri çok daha hızlı ve kolay erişebilir hale getiyor. Ayrıca Tizen’in diğer cihazlarla uyumlu olması, Samsung Smart TV’leri Akıllı Evler için de birer kontrol merkezi haline getiriyor.

Samsung Electronics Hakkında

Samsung Electronics olarak yenilikçi fikirler ve teknolojilerle dünyaya ilham veriyor ve geleceği şekillendiriyoruz. TV, akıllı telefon, giyilebilir cihaz, tablet, dijital fotoğraf makinesi, video kamera, yazıcı, tıbbi cihaz, ağ sistemleri, yarı iletkenler ve LED çözümleri dünyasını yeniden tanımlıyoruz. Dijital Sağlık ve Akıllı Ev sistemleri gibi alanlarda geliştirdiğimiz çözüm ve teknolojilerle, birbirleri ile bağlantı kurarak bilgi paylaşımı yapabilen akıllı cihazlar sistemi “Nesnelerin Interneti”ne de yön veriyoruz. Yıllık cirosu 196 milyar dolar olan şirketimizin, 84 ülkede 319.000 çalışanı bulunuyor. Samsung’un resmi blog’unaglobal.samsungtomorrow.com, şirketimiz ile ilgili daha fazla bilgiye www.samsung.com.tr, yürütmekte olduğumuz sosyal sorumluluk projeleri ve sponsorluk çalışmalarınawww.samsungsosyalsorumluluk.com, işitme engellilere özel görüntülü çağrı merkezi hizmetimize ise www.samsungduyaneller.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.