TARİHİ LELEG YOLU AÇILIYOR

2400 YILLIK YOL YENİDEN AÇILIYOR

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) tarafından  turizm sezonunun uzatılması, sektörün ticaret hacminin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan  ve  Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) tarafından desteklenen Pedasa Antik Kenti Leleg  yürüyüş yolu tam 2400 yıl sonra turizme kazandırılıyor. Yolun açılışı bu hafta sonunda düzenlenecek törenle yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Pedasa Antik kenti’nde başlayan ve 2400 yıllık Karya medeniyetinin en önemli ticarit yollarından biri olan Leleg yolunun BODTO tarafından turizm sezonunun uzatılması, sektörün ticaret hacminin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan  ve  Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) tarafından desteklenen Pedasa Antik Kenti Leleg  yürüyüş yolunun açılışının 26 Mart cumartesi günü Pedasa Antik kenti’de yapılacak törenle açılacağı belirtildi. BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata ve turizm sektör temsilcilerinin katılacağı açılış törenin de Aydın, Denizli ve Muğla illerinde tamamı 185 km. olan tarihi yolun ilk bölümünün tanıtımı yapılacak. Kocadon “İlimizin en önemli ekonomik getirisi turizmdir. Yıllardır İlimizde turizmden kazanç elde etmekteyiz. Ama ülkemizin turistik ürününü çeşitlendirememesi yeni turizm türlerini geliştirememesi ülkemizin tarih, deniz, kum, güneş turizmi görüntüsünde kalmasına sebep olmuştur. Ülkemizde birçok turizm alternatifini devreye sokacak enstrümanlar mevcuttur. Bunların en başında spor turizmi, alternatif turizm, deniz turizmi gelmektedir. Alternatif spor turizminde yeni ürünlerin (yürüyüş yolları, yamaç paraşütleri, dağ bisikletleri, kürek, yelken, rüzgar sörfü, olta balıkçılığı, okçuluk, tenis, squash, dart, briç vb.) tanıtılması ve pazarlaması yapılmalıdır. BODTO olarak “Bodrum Leleg Yolu” projemizle bahsettiğimiz amaca yönelik faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

BODRUM LELEG YOLU PROJESİNİN KAPSAMI

Bodrum Leleg Yolu projesi kapsamında, yarımada genelinde toplam 185 km’lik yürüyüş yolu, 20 km’lik bisiklet yolu, kamp alanları ve manzara tepelerinin altyapısı oluşturulacak ve spor, doğa ve macera turizmine hizmet verecek şekilde çevre düzenlemeleri, levhalama ve işaretleme çalışmalarından sonra, Bodrum Leleg Yolu’nun tanıtım ve pazarlama çalışmaları yürütülecek. Fizibilite çalışmaları GEKA’dan alınan destekle yürütülen projenin bu süreçteki faaliyetleri de yine GEKA desteği ile tamamlanacaktır. Proje ile Bodrum’un mevcut doğal, kültürel ve coğrafi yapısının ziyaretçiler tarafından görülmesi sağlanacak, Bodrum, deniz-kum ve güneş turizminin yanında doğa-tarih ve spor turizmi ile de öne çıkarılacak.