Güncel

ŞÖVALYE BERATLI BODRUMLU ÇİFTÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Bodrum’un tanınmış isimlerinden, mandalinciliğin ve turizmin gelişmesine önemli katkı sağlayan ve eski Eİtalya fahri konsolosu Ömer Aras yaşamını yitirdi.

1925 yılında Yunanistan’ a ait İstanköy (Kos ) adasında doğduktan sonra 20 yaşında  ailesi ile birlikte Bodrum’a göç eden ve narenciye ile turizmin gelişmesinde büyük rol oynayan Bodrum’ un Çiftçi diplomatı olarak bilinen evli 4 çocuk 7 torun sahibi  Ömer Aras 91 yaşında evinde yaşamını yitirdi. Bodrum Era Yat Kulübü ve Uluslar arası Bodrum Kupası Yelkenli Yat Yarışmaları’nın onursal başkanı yat turizmcisi Erman Aras’ın babası olan Ömer Aras’in hayatı Yazar Hamdi Topçuoğlu tarafından “Bodrum’un Çiftçi Diplomatı” adıyla kitap haline getirilmişti.

İTALYAN CUMHURBAŞKANI ŞÖVALYE BERATI VE MADALYASI VERDİ

Bodrum’da 1983-2003 yılları arasında İtalyan Fahri Konsolosluğu olarak görev yapması nedeniyle İtalyan Cumhurbaşkanı Scalfaro tarafından 1996 yılında  şövalye Beratı ve madalyası ile ödüllendirilen  Ömer Aras Bodrum’a kendi elleriyle diktiği 4000 adet mandalina ağacı ile narenciyeciliğin başlamasına ön ayak olmuştu.