ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ VE BİSİKLETÇİLER İÇİN KONYA TURLARI

Bu yılki Şeb-i Arus törenleri 17 Aralık Pazartesi gecesi düzenleniyor. Vuslat törenleri kapsamındaki Sema ayinlerinde yerini alarak bu önemli günü deneyimlemek, bir yandan da Konya’nın doğal güzelliklerini görmek isteyenlerin rezervasyonlarını bir an önce yaptırmaları gerektiğini hatırlatan tatilsepeti.com, şehrin sunduğu farklı alternatiflere de dikkat çekiyor.

Mevlana’nın vefat ettiği, kendi ifadesiyle Allah’a kavuştuğu “düğün gecesi” olan Şeb-i Arus, bu yıl 17 Aralık gecesine denk geliyor. Her sene Aralık ayında olduğu gibi bu yıl da, Şeb-i Arus törenleri Konya’da düzenlenerek Mevlana anılacak ve Sema ayinleri yapılacak.

Türkiye’nin önde gelen turizm portalı tatilsepeti.com, törenlere katılmak, Mevlana’nın hayatını ve öğretilerini yakından tanımak için Konya turlarının önemli bir fırsat yarattığını belirtirken, Şeb-i Arus törenlerini de kapsayan bu turların Tatil Sepeti’nde 450 TL’den başlayan fiyatlarla sunulduğunu kaydediyor. Mevlâna ve Şems’in türbelerini ziyaret etmek ve bu vesileyle Konya ve çevresini gezmek isteyenler, her yıl yoğun bir katılımla düzenlenen törenlerin bir parçası olabilmek için Konya Turları’nı alabilirler.

Bisikletçilerin gözdesi Konya

Günübirlik ya da konaklamalı olarak gerçekleştirilen Konya Turları kapsamında, Konya ve çevresindeki tarihi dergahları, camileri ve şehrin doğal güzelliklerini ziyaret etmek, üstelik bu ziyaretleri bisikletle yaparak daha keyifli hale getirmek mümkün. Konya, geniş bir ovaya kurulmuş olması nedeniyle bisiklet turlarını sevenler için harika bir fırsat yaratıyor. 447 kilometrelik bisiklet yoluyla şehir içinde Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip olan Konya’da yalnızca şehri ziyaret eden turistler değil, yerel halk da yoğun biçimde bisiklet kullanıyor. 2016 verilerine göre 2 milyon 130 bin nüfuslu şehirde, 647 bin bisikletli bulunuyor.

Diğer yandan, volkanik kayaç yapısı nedeniyle ilk bakışta Kapadokya’yı andıran, otantik ve tarihi belde Sille Köyü, bölgede yer alan kilise ve müzeler ve aynı güzergah üzerinde yer alan Kelebekler Vadisi de Konya’da mutlaka görülmesi gereken bölgelerin başında geliyor. Ziyaretçiler şehir merkezinin ünlü restoranlarında yöresel yemeklerin tadına bakıp, Konya merkezdeki Selçuklu tarihi yapılarını gezebilir, Vuslat törenleri kapsamında ise Konya Kültür Merkezi’nde düzenlenen Sema Ayinlerine katılabilirler.