SANATÇI SÖYLEŞİSİ: “DEĞİŞEN SADECE DOĞA MI?” SERGİSİ KAPSAMINDA SANATÇI SABAHAT ÇIKINTAŞ İLE SERGİDE YER ALAN İŞLERİ VE SANATI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

SANATÇI SÖYLEŞİSİ: “DEĞİŞEN SADECE DOĞA MI?” SERGİSİ KAPSAMINDA SANATÇI SABAHAT ÇIKINTAŞ İLE SERGİDE YER ALAN İŞLERİ VE SANATI ÜZERİNE SÖYLEŞİ
Sanatçı Sabahat Çıkıntaş ile bugün, 9 Ağustos 2017, Çarşamba Günü, Saat 19:00’da Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Özkan Sokak’taki II. Mekan’ında “Değişen Sadece Doğa Mı?” sergisi ve sanatı üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyoruz.
Tüm sanatseverler davetlidir.
“DEĞİŞEN SADECE DOĞA MI?”

5 – 20 Ağustos 2017, Mine Sanat Galerisi, II. Mekan

Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan ekolojik dengenin bozulması ve doğanın talan edilmesi sorunu bütün gözlerin yeniden doğaya çevrilmesine neden oldu. Sabahat Çıkıntaş, hayatın içindeki sorgulamalarını sanata taşırken evrenin döngüsünü ve değişimleri sanatın döngüsünde aramakta, sanat ve doğa arasındaki geçişlilikte kendisini ve üretimlerini anlamlandırmaktadır.

Sanat Eleştirmeni Lütfiye Bozdağ; “Sabahat Çıkıntaş’ın son dönem çalışmalarından oluşan sergisini değerlendirirken şöyle diyor; “bu sergi sadece resim sergisi değil, aynı zamanda izleyici de sergiye dahil eden performatik ve katılımcı boyutuyla interaktif bir sergi. Sergi boyunca boş bir tuvale isteyen izleyiciler bir cümle yazacaklar. Bu tuval gün ve gün sergi bitimine dek kendini tamamlayacak. Her cümle ile yeni bir anlam kazanacak. Bu tuval kollektif bir üretim olarak serginin bir parçası olacak. Sanatçı, daima değişmek ve yenilenmek üzere yaşamda var olmaya çalıştığını söylerken sanat üretmeye başladığı andan itibaren “anladım ki; değişimin en başını tutan sanatmış” derken değişimin küçük ve büyük parçayla ilişkisel hareketliliğini, kendi enerjisiyle evreni algılayışını ve değişim kavramını sanat yoluyla dışavurmaktadır.”

Sabahat Çıkıntaş’ın “Değişen Sadece Doğa Mı?” başlıklı sergisi 5 – 20 Ağustos 2017 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Yalıkavak’taki ikinci mekanında izlenebilir.