OKULLAR AÇILIYOR!

Peki Çocuklarımızın Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapmalı?

Okulların açılması ve sonbaharın gelmesi ile birlikte kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçiriliyor. Çocuklar için ise pek çok hastalığın yaygınlaştığı bir dönem. Çocukların özellikle bu aylarda zayıflayan bağışıklık sistemi; sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra besin desteklerine ve Omega 3 takviyesine ihtiyaç duyuyor. Bu dönemde çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek, vücut dirençlerini artırmak için neler yapmalıyız?

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan, bakteri ve virüs gibi birçok mikro organizmayı tanıyıp onları yok eden işleyişlerin tümüdür. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan etkilenme olasılığını azaltmak için çok önemli rol oynuyor. Salgın hastalıklar konusunda özellikle dikkat etmemiz gereken kış aylarında vücut bağışıklığı güçlü değil ise tehlike çanları bizler için çalıyor demektir. Bu durumdan en çok etkilenen ise çocuklar… Yapılan araştırmalar, bağışıklık sisteminin çocukluk döneminde kuvvetlendirilmesinin yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi açısından büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor. Düzenli beslenmenin yanı sıra, çocukların sağlıklı ortamlarda büyümesi, besin destekleri ve Omega 3 takviyelerinin alınması da bağışıklık sisteminin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor.

İşte Bağışıklık Sistemini Artırmaya Yardımcı Olan Bitkisel ve Deniz Kaynaklı Besin Destekleri:

Cold Press Çörek Otu Yağı:

Bazı besin destekleri, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu katkılar sağlıyor. Bu desteklerin başında da Cold Press Çörek Otu Yağı geliyor. Günümüzde çörek otu tohumları ve yağı üzerinde yapılmış çok sayıda klinik çalışma bulunuyor. Tarihte de en çok kullanılan ve değer verilen tohumlar arasında çörek otu yer alıyor. Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitleri içeriği açısından zengin olan çörek otu yağı,  bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek oluyor.

Yapılan klinik çalışmalar sonucu, çörek otu yağının alerjik hastalıkların tedavisinde kullanımının olumlu etkileri olabileceği belirtilirken, sindirimin rahatlatılmasına da destek olarak kullanılabileceği ortaya çıkıyor. Elde edilen araştırmaların sonuçları çörek otu yağı kullanımının;

  • Burun tıkanıklığı,
  • Burun kaşıntısı,
  • Burun akıntısı ve hapşırma ataklarını azaltabileceğini gösteriyor.

Cold Press Çörek otu yağını Zade Vital Tesisleri’nde GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında ve %100 doğal olarak üreten Zade Vital, yumuşak kapsül ve sıvı formları ile sadece eczanelerde yer alıyor.

Omega 3 Balık Yağı:

Bilim insanlarının ortak tavsiyesi olan Omega 3 balık yağı takviyesi, insan vücudunun sentezleyemediği ve mutlaka dışarıdan alınması gereken yağ asitleri olan esansiyel (elzem) yağ asitlerinin en önemlileri arasında yer alıyor.  Omega 3 balık yağı, çocukluk yaşlarından itibaren çok sayıda metabolik faaliyetin sağlıklı devam etmesi için gerekli görülüyor.

Deniz kaynaklı Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’yı içeren balık yağı; çocuklarda beyin, sinir ve göz gelişiminin desteklenmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda çocukların sağlıklı büyümelerinin yanı sıra Omega 3 balık yağı takviyesinin astım gibi solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının düşürülmesinde, obez çocuklarda insülin direncinin azaltılmasında, kilo kontrolünün sağlanmasında, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromunda ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcı olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

Omega 3 balık yağı seçiminde, çocuklar için ideal EPA – DHA oranları içerip içermediğine dikkat etmek gerekiyor. Zade Vital, Ege Üniversitesi ARGEFAR ile işbirliği içinde dünyanın önemli literatür ve kılavuzlarını esas alarak balık yağı yumuşak kapsül ve balık yağı şurupları  ile doğru Omega 3 desteği sağlıyor.