Güncel

RUS TURİSTLER TÜRKİYE’YE AKIN EDECEK!

Seyahat sitesi momondo’nun verilerine göre son günlerde Türkiye’ye yönelik uçuş arayan Rus turistlerin sayısı yüzde 59 oranında arttı. En popüler destinasyon ise tatil cenneti Antalya

Türkiye – Rusya ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmeler, turizm endüstrisi üzerinde de etkisini göstermeye başladı. Seyahat sitesi momondo’nun verilerine göre, son günlerde Rus turistlerin Türkiye’ye yönelik ilgisi yüzde 59 oranında önemli artış gösterdi.

TÜRKİYE EN POPÜLER ROTALAR ARASINDA GİRDİ

Rusya’nın Türkiye’ye yönelik tur satışı ve charter uçuş yasağının geçerli olduğu 16-26 Haziran tarihleri arasında, Türkiye Rus turistlerin yurtdışında en çok aradığı beşinci ülke konumundaydı. Yasağın kalkmasının ardındansa uçuş aramaları hızla artmaya başladı. 30 Haziran – 10 Temmuz periyodundaki yüzde 59’luk artış, Türkiye’yi İtalya ve İspanya’nın ardından üçüncü sıraya kadar taşıdı.

ANTALYA İLK SIRADA, FİYATLAR İKİYE KATLADI

momondo verilerine göre Rusların en çok uçuş aradıkları destinasyonlar arasında ilk sırada tatil cenneti Antalya yer alıyor. Antalya’yı sırasıyla İstanbul’daki havaalanları ile Dalaman, Gazipaşa (Alanya) ve Bodrum takip ediyor. Diğer yandan talepteki artış, Rusya – Türkiye arasındaki uçuş fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Geçtiğimiz hafta başında gidiş dönüş uçuş bileti fiyatları ortalama 770 TL’den satılırken, 11 Temmuz itibariyle fiyatlar ikiye katlanarak 1580 TL’ye ulaştı.

“İKİ ÜLKEYE DE KATKI SAĞLAYACAK”

momondo’nun Rusya sözcüsü Irina Ryabovol, gelişmeleri şu sözlerle yorumladı: “Türkiye yıllardır Rusların en gözde seyahat destinasyonu. Sadece ülkenin doğal, tarihsel ve kültürel varlıkları nedeniyle değil, fiyat-kalite dengesi ve verilen iyi hizmet nedeniyle de. Ruble devalüasyonu ve krizden sonra bile Türkiye aramaları artış göstermişti. Son gelişmelerin ardından her şey resmi makamların ve seyahat endüstrisi uzmanlarının öngördüğü şekilde ilerlediği takdirde, Rusya’dan Türkiye’ye giden turist sayısı yeniden artışa geçecek. Bu durumun iki ülkenin turizm sektörünün de yararına olacağına inanıyoruz.