Ceren Karasu Uğur

Oğluma Emanetlerim’den:

Özgürlük oğlum; sözlükte yazan, anayasada belirtilenlerden öte kollarını iki yana açarak ve ciğerlerine doldurduğun nefesi bir kahkaha ile dışarı salarak koşmaktır! Gözlerini gökyüzünün sınırsız mavisine dikip hızla atan kalbine kapılarak ritm bulan bacaklarını kaybedene kadar koşmak… Bedeninden kopup ölümsüzlüğe kavuşacakmış gibi kendini kaybederek ve akacağı yatağa sığmayan bir nehir gibi coşmaktır. Yüzüne tatlı bir reçel sürer gibi sürtünen rüzgarla, takılmadan aştığın her taşı ayak tabanlarında hissederek uçmaktır özgürlük. Özgürlük kolların kanat, yüreğin pervane ve aklın gücün olduğu zamandır ki, sen akıl sandığın motoru öyle iyi kullanmalısın ki yüreğine güç versin…

Sen başkalarının haklarına saygı duyarak yaşa ama kanatlarını açtığında senin önüne geçen herkesi devir. Sınırların kanat uçların, gözlerinin gördüğü son nokta ve sonsuz hayal gücün… Yargılarından kurtulup zihnini yendiğin zaman sen de uçacaksın. Kendini sevdiğin, yaptıklarına değil yapabileceklerine yoğunlaştığın gün, işte o gün özgür olacak ve dahasını isteyeceksin. Ben kanat dedim kim bilir sen uçmak için neler deneyeceksin.

Özgürlüğünü tehdit eden her şeyi yönetmeyi bilmelisin. Bir çok şeyi akışına bırakmak işine gelecektir eminim ama zamana teslim olmayıp onu doğru yönetebilmelisin.

Sen daha karnımdayken sana aktarılan, doğduktan sonra edindiğin, ailenden, okulundan ve çevrenden öğrendiğin seni tutsak eden tüm yargılarla mücadele etmelisin.

Kendinle gurur duymadığın sürece seninle gurur duymayacağımı bilmeli, bu yüzden ben ya da baban için değil kendin için başarıp kendin için mutlu olmalısın.

Başkalarının ne düşüneceği senin için çok önemli olduğu gün emin ol bir şeyler ters gidiyordur ve sen, sen olmaktan vazgeçip diğerlerinin hazırladığı o stabil ortamda kolaya kaçıyorsun demektir. Farkın kalmazsa bir başkasından “sen” kim olabilirsin? Yanındakinden bir öte değilsen peki neden geldin? O sana deli dese sen deli misin?

Özgürlük esaret altında, can pahasına yaşamak değil ki nefes alıp vermek yetsin…. Yaşamak özgürlük değil bir hak ise sen bu hakkı kullanırken özgür olmayı öğrenmelisin.

Oğluma bırakacağım en önemli mirasım yaşadıklarım olacak. Bundan başka bir de başkalarına aktararak çoğalacak düşüncelerim. Uğruna birçoklarının bedenlerini esir verdiği fikrilerim. Çevresinde olup biten dünyayı algılayan ve akıl süzgecinden geçirerek yorumlayan, edindiği fikri ve izlenimi ifade ederek kendini sunan herkes gibi benimde özgürce ifade etmeyi sevdiğim düşüncelerim var.

Yeni olan her şeyden beklentim, yeni yıldan, yeni günden, yeni başlangıçlar ve yeni umutlardan hayallerimizin de ötesine geçmesi. Yüreğime ve düşlerime güzellikler katması. Kendimizi özgürce ifade edip vurguladığımız, güzel günlere birlikte kavuşmak, huzurlu ve sevgi dolu yaşamlar paylaşmak dileğiyle. Mutlu yıllar herkese!