ÖDÜLLÜ YÖNETMENİN SERGİ HEYECANI

Yaptığı belgesel filmlerle ödüller alan belgesel film yapımcısı ve yönetmen Semih Taytak aytı ay önce yerleştiği Bodrum’da açtığı Fol isimli serginin heyecanı yaşadı. Taytak “Güzel sanatlardan mezun oldum hayalim hep iyi bir ressam olmaktı ancak rüzgar beni film yönetmenliğine savurdu, yeniden ilk aşkım olan resime yöneldim, Bodrum’ a yerleştim film yapımcılığımdaki ve sanat yönümdeki birikimleri Bodrum’un sanat dünyası ve genç yeteneklerle paylaşmak istiyorum” dedi.
1980 yılında Arayış ve 1990 yılında çektiği Büyük Sinbad isimli filmleri ile En İyi Kısa Film ödüllerini kazanan ve altı ay önce İstanbul’dan Bodrum Gündoğan’a yerleşen belgesel film yapımcısı ve yönetmen Semih Taytak, Avenue AVM ‘deki Art 212 Bodrum Kültür ve Sanat Platformu Galerisi’nde açtığı Fol isimli sergi büyük ilgi gördü. Taytak’ın, tuval üzerine akrilik uygulayarak siyah üzerine sınırsız alandaki renklerle geniş bir yelpaze ile sunduğu ve sınırsız özgürlükleri simgeleyen resimlerin yer aldığı sergi büyük ilgi gördü. Serginin açılışını Taytak, galeri yönetmeni Okşan Arman ve basın danışmanı Nebahat Ercan ile birlikte yaptı.
Taytak, yaklaşık 30 yıllık film ve belgesel yönetmenliğini ardından 2009 yılında ilk aşkım dediği resim yapmaya yeniden başladığını ve açtığı 3. Kişisel sergisinde boşluk, hiçlik, varlık gibi soyut kavramları ön plana çıkartarak rasta ve impasto temel resim teknikleri ile özgünleştirdiği kişisel yorumlarıyla, tuval üzerine akrilik uygulayarak, siyah üzerine sınırsız alandaki renklerle geniş bir yelpaze sunmaya çalıştığını belirterek “Güzel sanatlardan mezun oldum hayalim hep iyi bir ressam olmaktı ancak rüzgar beni film yönetmenliğine savurdu, yeniden ilk aşkım olan resme yöneldim, Bodrum’ a yerleştim film yapımcılığımdaki ve sanat yönümdeki birikimleri Bodrum’un sanat dünyası ve genç yeteneklerle paylaşmak istiyorum. Bu nedenle buradaki sanat galerisinde gerek üniversite öğrencileri gerekse de Bodrum’daki sanat dünyasının değerli isimleri ile atölye çalışmaları ve worshoplar gerçekleştireceğiz” dedi. Taytak’ın sergisi 10 Mayıs tarihine kadar açık kalacak.